Domů » Těhotenství » 36. týden těhotenství

36. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Tímto týdnem končí devátý lunární měsíc. Navštěvujete kurzy předporodní přípravy? Na nich se dozvíte zajímavé informace o místě, kde budete rodit. Zjistěte ještě před porodem, co vás čeká a jak to v porodnici funguje.

Jak se vyvíjí vaše miminko

Zrychluje se tempo v nabírání podkožního tuku. Za jeden týden může plod přibrat 200 gramů. Od 37. týdne se váhový přírůstek zpomaluje na přibližně 70 gramů za týden.

V podkoží miminka je uložen tuk, tváře jsou plné a kůže není zvrásněná, přesto by mělo ještě chvilku v děloze setrvat. Za donošená miminka jsou považována ta, která se narodí po 37. ukončeném týdnu, tedy s gestačním stářím alespoň 37+1.

Kosti jsou pevnější, nehty na nohou dosahují na konec prstů, pupeční šňůra má přibližně půl metru a lanugo z povrchu tělíčka téměř vymizelo. Mázek se postupně ztrácí.

Vaše tělo ve 36. týdnu těhotenství

Děloha je přibližně patnáctkrát větší než před otěhotněním a dosahuje nejvýše za celou graviditu. V následujících týdnech začne miminko sestupovat níže. V tomto týdnu na pokles ještě není připraveno.

Co očekávat

Tělesná hmotnost vás omezuje, ale myslete na dostatek pohybu. Můžete-li, dělejte krátké procházky.

Vyšetření a návštěva lékaře

Od 36. týdne absolvujete vyšetření na streptokoky. To se řadí mezi mikrobiologické vyšetření poševního prostředí a zkoumá přítomnost bakterií, které by mohly infikovat plod při porodu. Gynekolog výtěrem zjišťuje přítomnost bakterie Streptococcus agalactiae. Při pozitivním výsledku dostane těhotná žena před porodem, respektive během první doby porodní, antibiotika. Veškeré výsledky vyšetření musíte odevzdat zavčas v porodnici.

Název vyšetření Týden těhotenství (tt)
GBS screening (vyšetření na streptokoky) 36. až 38. týden

35+0 až 38+0

Laboratorní vyšetření obecné – odběr krve od 36. týdne
CTG monitor 38. týden a více

Vitamíny a živiny

Pravidelný přísun vitamínů a živin je v období těhotenství stejně důležitý jako při kojení. Strava by měla být vyvážená, pestrá a pravidelná, nejlépe 5-7 krát za den v menších porcích. Nepřejídejte se. Na konci třetího trimestru budete mít potíže sníst celý oběd, protože miminko silně tlačí na žaludek, který se posouvá vzhůru.

Za jak dlouho …

Název Počet dní, týdnů
Jak se zaznamenává 35+0 – 35+6 tt
Od začátku těhotenství uplynulo 35 ukončených týdnů (probíhá 36. týden)
Od oplodnění uplynulo 33 ukončených týdnů (probíhá 34. týden)
Ukončené dny těhotenství 245 – 251
Počet dní do porodu 35 – 29
AdobeStock_86451052

VÍTE, ŽE …

  • Mázek, který se v posledních týdnech z tělíčka ztratí, miminko spolkne a uloží do střev. Po porodu jej vyloučí během prvních dní života. Tyto výkaly se nazývají smolka a mají temně hnědou až černou barvu.
  • Lebeční švy nejsou spojené a ani se do porodu nespojí. Je to proto, aby dítě prošlo porodním kanálem.
Pramen: Prenatální péče, fyziologická gravidita, Poliklinika I. P. Pavlova, Praha, 2017; Těhotenství týden po týdnu, Moje rodina a já, speciál, 2016; Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Štundlová, D., Stravování v těhotenství, Státní zdravotní ústav, 2006