Domů » Těhotenství » 23. týden těhotenství

23. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Šestý měsíc je bříško již viditelné a můžete mít problémy se spaním. Nejčastěji se potíže začnou objevovat sedmý lunární měsíc, ale vše je individuální. Nemůžete najít vhodnou polohu pro usínání? Pomůže vám kojící polštář, který si dáte mezi nohy.

Jak se vyvíjí vaše miminko

Vyvíjejí se krevní vlásečnice a žíly v plicích. Plod nabírá na síle, sbírá podkožní tuk a zvětšuje se jeho svalová hmota. Smysly se zdokonalují a na konci šestého lunárního měsíce bude téměř ukončen vývoj obličeje. Množství plodové vody je stále relativně velké, a tak si dítě v děloze plave všemi možnými směry, může se otáčet, pohybovat rukama a nohama. I přes jeho značnou pohybovou aktivitu, vnímá žena intenzitu a četnost pohybů omezeně. Je to dáno právě nadměrným množstvím plodové vody. S růstem miminka se její množství snižuje.

Vaše tělo ve 23. týdnu těhotenství

Větší děloha tlačí na bránici a hůře se vám dýchá. V následujících týdnech se děloha progresivně zvětší a tlak na bránici zesílí. Bude docházet k utlačování ostatních orgánů. Nejvíce to pocítíte na střevech a žaludku.

Co očekávat

  • Mnoho žen hledá vhodnou pozici pro usínání až od druhé poloviny těhotenství, kdy je začne omezovat větší bříško. Nejvhodnější je poloha na boku. Víte, jak na usínání v těhotenství?
  • Měla byste přibírat půl kilogramu až kilogram za měsíc.

Vyšetření a návštěva lékaře

Jestliže jste doposud neabsolvovala vyšetření ve druhém trimestru, je nejvyšší čas na něj vyrazit. Lékaři z ultrazvuku poznají, zda je miminko v pořádku a zkontrolují uložení placenty. Chybně uložená placenta znamená komplikace při porodu, v některých případech obtíže až do konce těhotenství.

Vyšetření na cukrovku se nazývá lidově glykemická křivka a měly by jej podstoupit ženy, které se nacházejí v rizikové skupině. Riziková skupina je stanovena dle věku, výskytu cukrovky v rodině a tělesné hmotnosti. Všechny ženy starší 25 let nebo ženy, které jsou mladší 25 let, ale v jejich rodině se objevila cukrovka, případně mají nadváhu, mohou v těhotenství onemocnět cukrovkou. Neléčený těhotenský diabetes může být pro plod nebezpečný a hrozí riziko předčasného porodu.

Název vyšetření Týden těhotenství (tt)
Screening ve druhém trimestru 21. až 22. týden

20+0 až 22+0

OGTT 25. až 28. týden

24+0 až 28+0

Vitamíny a živiny

Hořčík, magnezium, konzumujte v doporučené denní dávce 400 mg. Nedostatek hořčíku může způsobit problémy ve vývoji plodu. Lékaři nemají jasné případové studie, které by dokazovaly, že magnezium zapříčinilo patologii v graviditě. Hořčík je důležitý pro vývoj centrální nervové soustavy, stavbu orgánů a tvorbu kostí. Získáte jej z mandlí, sóji, kakaa, ořechů, fazolí, čočky a špenátu.

Za jak dlouho …

Název Počet dní, týdnů
Jak se zaznamenává 22+0 – 22+6 tt
Od začátku těhotenství uplynulo 22 ukončených týdnů (probíhá 23. týden)
Od oplodnění uplynulo 20 ukončených týdnů (probíhá 21. týden)
Ukončené dny těhotenství 154 – 160
Počet dní do porodu 126 – 120
AdobeStock_86450961

VÍTE, ŽE …

Laciné tělové krémy nejsou pro těhotné ženy vhodné, protože obsahují látky, které by mohly mít negativní vliv na vývoj plodu. Pečujte o pokožku pouze kvalitními krémy a oleji, které jsou určeny pro těhotné ženy.

Pramen: Těhotenství týden po týdnu, Moje rodina a já, speciál, 2016; Tajemství šťastného manželství, 2. díl, Nový život; Skutilová, V., Jak na strach a úzkost v těhotenství, Grada, 2016; Krofta, L., Ultrazvukové vyšetření v I. trimestru gravidity; Prenatální péče, fyziologická gravidita, Poliklinika I. P. Pavlova, Praha, 2017