Domů » Miminko a batole » Lékařské okénko (Strana 2)

Potřeba spánku je pro každé dítě velice individuální, tak můžete mít štěstí na Šípkovou Růženku nebo mít doma naopak úplného nespavce, u kterého je zázrak, když zamhouří oka během dne na déle než půl hodiny.

Spánková potřeba novorozence bývá velice vysoká a pohybuje se typicky okolo 20 hodin, které novorozenec prospí. Tento počet hodin se postupně snižuje a ve druhém měsíci života je potřeba spánku většiny kojenců mezi 16-18 hodinami za den. Čtete ale počty hodin a říkáte si, jak je možné, že právě vaše dítě spí o mnoho méně?

Voda tvoří až 80 % těla malého kojence a je nezbytná pro správné fungování těla a důležitou látkovou přeměnu. Často se maminky ptají, zda musí na přípravu mléka dětem kupovat vodu kojeneckou nebo postačí kohoutkovou vodu převařovat.

Koupání miminek patří k oblíbeným rodinným rituálům, které si jistě oblíbí většina maminek. Je příjemným spojením hezkých prožitků spolu s hygienickými návyky a většina dětí si „návrat do vody“, ve které pobývaly 9 měsíců počas těhotenství, užijí.

Po pupečník, který spojuje placentu s miminkem po celou dobu nitroděložního vývoje a dodává miminku veškeré živiny, zbyde po porodu a jeho přerušení tzv. pupeční pahýl. Jde o pozůstatek propojení mezi maminkou a dítětem a po porodu vyžaduje speciální péči.