Domů » Miminko a batole » Lékařka radí – jaká je vhodná první obuv pro děti?

VHODNÁ OBUV PRO DĚTI

Na otázku ohledně vhodnosti v dětských bot je docela snadná odpověď.  Rozhodně se všichni shodneme na tom, že v prvé řadě musí být výběr boty takový, aby odpovídal noze dítěte. Mezi důležité údaje pak patří výběr správné velikosti, ale také šířky boty.

Jaké boty jsou vhodné? 

Bohužel je na nás rodičích, abychom hlídali výběr správných bot, protože velká většina prodejců dětské obuvi nepochopila, že aby se noha do boty pohodlně vešla, je třeba, aby měla kulatou a dostatečně prostornou špičku.

Při výběru boty tedy zohledněte délku nohy, její šířku a v neposlední řadě i výšku nártu dítěte. Při výběru prvních botiček sahejte po botách, které jsou svými vlastnosti co nejblíže podobné bosé chůzi. Ideální mohou být například kožené capáčky, které vyberete dle tvaru a velikosti nohy dítěte.

Pokud už potřebujete botu pevnější, měla by pasovat na nohu dítěte, měla by mít dostatečný nadměrek (při celoroční obuvi klidně 1-1,3 cm u již zdatně chodících dětí). Při posuzování vhodnosti botiček pak posuzujte i její tvrdost. Bota by měla být ohebná ve všech směrech.

Barefoot

Velice populární a z mého pohledu zdravou variantou obuvi je tzv. barefootová obuv. Barefoot neboli bosé obouvání však není určeno každému a pokud je na dětské noze patrné, že se nevyvíjí dle fyziologických norem, je třeba výběr a vhodnost konzultovat s pediatrem a dle vašeho uvážení zařadit konzultaci dětského fyzioterapeuta. Velká většina ortopedů a někteří pediatři bohužel stále bosé chůzi příliš nefandí. Je tedy třeba najít zlatou střední cestu a vyslechnout si všechny názory.

Pokud chcete děti obouvat do barefootových bot, budete vybírat takové, které splňují tyto podmínky:

  • podrážka boty není silnější než 3 mm
  • boty jsou lehké, bez podpory klenby tvarovanou stélkou
  • bota nemá vyvýšenou patu ani špičku
  • vybrané boty musí mít dostatečnou šířku v oblasti prstů, aby nebyly prsty stlačovány k sobě
  • za ideální nadměrek se považuje 1-1,3 cm, ale vždy se řiďte dle vlastního dítěte a jeho schopnosti chůze ve vybrané botě

Bosá chůze nepatří do města 

Velice často se ke mně dostává názor, že bosá chůze je pro děti nezdravá z toho důvod, že dnes většina lidí žije ve městech, kde chodíme po tvrdém a rovném povrchu, kdežto dříve se běhalo po polních a nezpevněných cestách.

Pokud jste již s dětmi do městského terénu vyrazili, jistě si vzpomenete na Frantu, která chodí mimo chodníky, vyhlíží každý obrubník, na kterém balancuje nebo skočí na každý druhý kanál. Děti a jejich chůze ve městě není zdaleka tak „rovná a tvrdá“, jak se může v argumentech zdát.

Dejte na vlastní instinkt 

Pokud stále nevíte a dětská nožička se vyvíjí jak má, zkuste dětem obout dostatečně široké boty z libovolné obuvi a pak boty barefootové. Chůzi dítěte si ve zkoušených botech nahrajte na video a sami uvidíte, ve kterých botech dítě chodí jako robot a kde má svou vlastní jistotu a vzorec chůze.

JAK VYBRAT PRVNÍ BOTY

Z miminka se vyklubalo batole a první krůčky kolem nábytku jsou tu. Před desítkou let už byste si odnesli z ordinace praktických dětských lékařů radu, že máte pořídit kotníčkové bačkůrky a pevně sešněrovat dítěti nožku přes kotník.

Žádné kotníčkové bačkůrky

Dnes víme o vývoji dětské nožky a vlivu obouvání na funkci a vývoj nohy, zase o kus víc a proto už vám nikdo nebude dítě obcházející nábytek šněrovat do bot. Jakmile se batole začne poprvé stavět, je pro něj nejvhodnější bosá noha, která pracuje s povrchem, na kterém stojí. I jen pomocí prstíků na noze dítě dokáže vybalancovat rovnováhu a tak na doma volte bosé nohy, případně ponožky s protiskluzem.

Co na první krůčky?

Na první venkovní krůčky to nebude na bosou nohu, pokud jste se trefili do chladných měsíců. V létě může dítě i na (prověřeném) hřišti lézt bosé, v chladnějších dnech už je třeba nohu obout. Jako první botičky jsou vhodné ty, které mají minimální šíři podrážky (do 3 mm), jsou dostatečně prostorné a respektují tvar nohy dítěte.

Moderní a velice vhodné jsou například kožené capáčky. Ochrání nohu a slouží jako silnější ponožka, která nebrání noze v přirozeném pohybu.

Koupili jste první boty a teď nevíte, zda jsou správné? Dejte na svou intuici. Obujte je dítěti a vyšlete ho na první krůčky. Chodí v nich stejně jako doma, když je bosé nebo z něj udělaly boty šlapajícího robota? Pokud vidíte směšnou robotí chůzi, boty jste dobře nevybrali.

Co zohlednit při výběru bot 

Noha dítěte poroste a bude se měnit. Není správné pak kupovat botu podle čísla. Je třeba brát v úvahu i šířku nohy, zda je široká v oblasti prstů nebo jinde, jak vysoký či nízký je nárt dítěte a podle všech těchto údajů pak hledat správnou botu.

Na závěr je nutno podotknout, že bosá chůze je vhodná pro fyziologicky se vyvíjející nohu bez patologií a známek abnormalit. Pokud máte pochybnosti, vždy se poraďte se svým pediatrem, případně dobře zvoleným fyzioterapeutem.

 

Autorkou článku je MUDr. Michala Knězková 

Mladá lékařka a především máma dvou holčiček, která pořádá kurzy první pomoci pro maminky, vede vlastní blog mklife.cz a miluje cestování a dobrodružství.

IMGP0113-Edit-2 (1)

Leave Your Reply