Domů » Těhotenství » Lékařské okénko » Všechno vás bolí? Podívejte se, jak na těhotenské obtíže před porodem

TĚHOTENSKÉ OBTÍŽE PŘED PORODEM

Třetí trimestr bývá pro nastávající maminku náročný z hlediska narůstající hmotnosti a omezené možnosti pohybu. Nejčastěji se objevují bolesti zad, oteklé kotníky, bolest kyčlí, únava, časté močení, špatné spaní. Jak na těhotenské obtíže před porodem radí MUDr. Tereza Hubová.

Jak na zácpu?

Během těhotenství je z důvodu hormonálních změn a rostoucí děloze omezena pohyblivost trávicího systému. Díky tomu je stolice tužší a to způsobuje obtíže s vyprazdňováním. Na otázku jak na zácpu v těhotenství, MUDr. Tereza Hubová odpovídá: „Pijte hodně tekutin, zvyšte příjem vlákniny v potravě, hýbejte se více, a pokud berete železo, zkuste změnit přípravek. V lékárně lze zakoupit glycerinové čípky.“

Jak na problémy s hemoroidy?

Rozšíření a přeplnění žilní pleteně kolem řitního otvoru je častým problémem, který se spojuje s druhou polovinou gravidity. Hlavní příčinou je změna v napětí cévní stěny a zvýšení nitrobřišního tlaku díky těžké děloze, po porodu se hemoroidy mohou zhoršit v důsledku tlačení.

„Většinu případů lze zvládnout dostatečným pitným režimem, zvýšením příjmu vlákniny, teplými koupelemi. Dále lze využít lokální přípravky s anestetiky nebo kortikoidy. Po porodu obtíže mohou zcela vymizet nebo se minimalizovat, vzácně je potřeba chirurgické řešení,“ říká lékařka.

Jak na křeče svalů a nedostatek hořčíku?

Ve třetím trimestru se mohou objevovat křeče svalů, které jsou většinou způsobeny nedostatkem hořčíku, vápníku. Jak na křeče svalů dle lékařky? „Pravidelně se hýbejte, protahujte lýtkové svaly, dodržujte pitný režim, kupte si minerální vodu s vysokým obsahem hořčíku nebo přímo preparáty hořčíku.“

Jak na časté močení a neudržení moči?

V těhotenství se nemalé procento žen potýká s občasným únikem moči, nejčastěji se jedná o stresovou inkontinenci, způsobenou tlakem dělohy na močový měchýř, méně často jde o tzv. hyperaktivní močový měchýř. Po porodu mohou obtíže vymizet, nebo se přechodně či trvale zhoršit. Rizikovými faktory je věk, BMI i způsob porodu. Co radí ohledně úniku moči a posilování pánevního dna MUDr. Tereza Hubová? „Používají se Kegelovy cviky – stahujte pánevní svaly, jako když se snažíte zadržet močení, vydržte několik sekund a opakujte několikrát denně. Trénujte i močový měchýř, močit choďte v pravidelných intervalech.“

Jak na bolest zad a kyčlí?

Kloubní vazy se působením hormonů rozvolní, často je oslabeno břišní a zádové svalstvo. Dlouhé stání, spaní na měkké matraci, zvedání těžkých břemen ve třetím trimestru těhotenství neprospívá zádům a zvyšuje bolest zad a kyčlí. Víte, jak na bolest zad a kyčlí? Pokud je žena zvyklá cvičit i před těhotenstvím, může pokračovat i v graviditě, dokud je jí to příjemné. Před cvičením je dobré se zahřát lehkým strečinkem, vyvarovat se cvikům s velkou zátěží kloubů, vhodné je plavání. Při bolesti zkuste teplou sprchu, omezte cvičení zatěžující klouby, zajděte si na masáž,“ radí gynekoložka.

Jak na křečové žíly v těhotenství?

Vznik křečových žil v těhotenství je podpořeno působením progesteronu a zhoršeným odtokem krve z dolních končetin. Rizikovými faktory jsou rodinné predispozice a obezita. A jak ulevit nohám s křečovými žílami? Lékařka radí: „Vyvarujte se dlouhého stání a sezení, noste kompresivní punčochy.“

Jak na oteklé kotníky?

V těhotenství tělo zadržuje více vody, která má tendenci držet se v dolních partiích těla, i díky rostoucí děloze. Obtíže se zhoršují v teplém počasí nebo při dlouhém stání. MUDr. Tereza Hubová doporučuje: Vyvarujte se delšího stání, pijte hodně tekutin, noste pohodlné boty a ponožky, na noc si vypodložte nohy polštářem.“

Jak na únavu?

V prvním a třetím trimestru bývá nastávající maminka unavená. Tělo potřebuje více živin pro správný vývoj plodu, a zároveň je ve třetím trimestru unaveno z důvodu větší váhy. Žena by měla více spát a odpočívat. „Dopřejte si odpočinek, kdykoliv je k tomu příležitost. Pokud máte kojící polštář, můžete ho využít k tomu, že si lehnete na bok a vložíte jej mezi nohy. V pokročilém stupni těhotenství je vhodnější spaní na boku nebo v polosedě. Jednak se ženě lépe dýchá, a také se předchází tzv. supinnímu syndromu, kdy těhotná děloha brání krevnímu návratu dolní dutou žilou k srdci,“ uzavírá lékařka.

Redakce ve spolupráci s MUDr. Terezou Hubovou