Domů » Miminko a batole » Lékařské okénko » Lékařka radí – šestá dětská nemoc

ŠESTÁ DĚTSKÁ NEMOC

Šestá dětská nemoc patří mezi infekční exantémová onemocnění, tedy taková, pro které je charakteristická vyrážka. Kůže je vůbec největším lidským orgánem a řada infekčních onemocnění se projevuje právě na ní.

V historii se u dětí popisovalo hned několik dětských nemocí, které měly natolik charakteristický kožní výsev, že se od sebe snadno odlišovaly a lékaři je označily první až šestá dětská nemoc. Většina z nich však postupem času získala své vlastní označení a do dnešního dne se nám tak zachovala 5. a 6.dětská nemoc.

Původci onemocnění a jeho projevy

Exanthema subitum nebo-li Šestá dětská nemoc je infekční exantémové onemocnění, jehož původcem jsou lidské herpetické viry (šestý (HHV-6) v 90 % a sedmý (HHV-7) v 10 %). Typický je pro ni drobně skvrnitý, růžový, nesvědivý exantém, který se objevuje po třech dnech trvání horečky.

Horečka je pro toto onemocnění velice typická. Často se hodnoty teploměru pohybují na hranici 40°C a krom horečky kojenec nejeví žádné jiné obtíže. Úderem čtvrtého dne horečka náhle ustoupí a na dítěti začíná být viditelný prchavý exantém.

Exantém bývá na obličeji, horní části hrudníku, hýždích i končetinách. Současně se nachází lehká zarudnutí hrtanu a infekci provází i zvětšené krční mízní uzliny. Inkubační doba se pohybuje mezi 6–15 dny. V době vyrážky je dítě infekční a není vhodné navštěvovat žádný kolektiv.

Komplikace Šesté dětské nemoci

Jako komplikace se při rychlém nástupu horečky mohou vyskytnout febrilní křeče. Šestá dětská nemoc  je někdy chybně považována za alergickou reakci na penicilin, který je chybně podán pro podezření na streptokokový zánět dýchacích cest. Specifická léčba onemocnění neexistuje. Velice často ji děti prodělají doma, aniž by došlo k návštěvě lékaře.

 

Autorkou článku je MUDr. Michala Knězková 

Mladá lékařka a především máma dvou holčiček, která pořádá kurzy první pomoci pro maminky, vede vlastní blog mklife.cz a miluje cestování a dobrodružství.

IMGP0113-Edit-2 (1)