Domů » Miminko a batole » Lékařské okénko » Lékařka radí – kdy začít s prvními příkrmy

LÉKAŘKA RADÍ – KDY ZAČÍT S PRVNÍMI PŘÍKRMY? 

Na otázku, kdy začít s prvním nemléčným příkrmem u dětí, nejde odpovědět úplně jednoznačně. Každé miminko je jiné a liší se vzájemně i potřeby kojenců. V potaz musíme brát fakt, že je rozdíl, zda máme doma miminko, které výlučně kojíme, nebo mu připravujeme mléko umělé.

Dá se ale říci, že u dětí kojených začínáme s prvním lžičkou po ukončeném 6.měsíci života. U dětí na umělém mléku kdykoli mezi ukončeným 4. až 6.měsícem. Podle těchto hranic se řídíme tehdy, pokud se miminko o jídlo samo nehlásí dříve nebo pokud hmotnostně nestrádá.

Stává se, že i u kojeného miminka začíná s příkrmem v pátém měsíci. Příčinou může být zájem dítěte, kdy je patrná touha o stravu maminky, natahování se po lžičce, miminko doslova „jí očima“ a touží ochutnávat a poznávat.  Tento moment doporučujeme využít a pokud už má ukončený 4.měsíc života, první příkrm můžete zařadit.

Je s velkou výhodou, pokud miminko prochází seznamováním s potravinami v době, kdy je ještě kojené. Mateřské mléko má totiž obrovskou ochrannou funkci a z toho důvodu gastroenterologická společnost doporučila čas pro zahájení příkrmů mezi 17. a 26. týden, protože v tuto dobu je velké procento dětí stále kojeno.

Nemějte strach z toho, že zařazení příkrmů do jídelníčku dítěte znamená konec kojení. Vůbec to tak není a miminko určitě nezačne preferovat nemléčnou stravu na úkor kojení.

Čím začít při nemléčných příkrmech

Jakmile se rozhodnete, že nastal ten pravý čas pro zavedení prvního příkrmu, začínáme u dětí s poledním zeleninovým příkrmem. Je vhodné si pro první lžičku vybrat sladší druhy zeleniny, jakou je třeba mrkev či brambora. Neočekávejte, že při prvním seznamování vám dítě sní celou misku jídla. Úplně stačí, když 1-2x denně nabídnete jednu až dvě lžičky příkrmu.

Na konci krmení by mělo být miminko v dobrém naladění. Pokud vidíte, že se do jídla nemá, nenuťte ho a trpělivě nabídněte další den. U některých chutí může dítě přijmout potravinu klidně až při 15.ochutnání. Určitě se nevyplatí dětem jídlo nutit a být nesví z toho, že kojenec příkrm odmítá.

Doba samotného přikrmování by zprvu neměla přesáhnout 10-15 minut. Jakmile nabízení ukončíte, miminko dokojte, případně mu dejte umělé mléko. Někdy pomůže, když dítěti při přípravě zeleninového pyré přidáte do jídla své mléko namísto kojenecké vody. Z příkrmu tak miminko cítí vás a k nové chuti i konzistenci snáz přistoupí.

Jak je to s tekutinami při zavádění příkrmů

Do stravy miminka s příchodem příkrmů vstupuje i zvýšená potřeba tekutin. U nekojených dětí je třeba zajistit přísun 400-600 ml tekutiny mimo mléko.  U kojených dětí se řídíme jejich potřebou a kojíme dle zájmu dítěte. Ani ve velkých vedrech není třeba kojenému dítěti dodávat extra vodu či čaj. Je ale důležité vědět, že potřeba tekutin v teplých dnech stoupá a miminko se bude o kojení častěji hlásit.

Autorkou článku je MUDr. Michala Knězková 

Mladá lékařka a především máma dvou holčiček, která pořádá kurzy první pomoci pro maminky, vede vlastní blog mklife.cz a miluje cestování a dobrodružství.

IMGP0113-Edit-2 (1)