Domů » Miminko a batole » Jak pečovat o pupeční pahýl novorozence?

PÉČE O PUPEČNÍ PAHÝL NOVOROZENCE

Po pupečník, který spojuje placentu s miminkem po celou dobu nitroděložního vývoje a dodává miminku veškeré živiny, zbyde po porodu a jeho přerušení tzv. pupeční pahýl. Jde o pozůstatek propojení mezi maminkou a dítětem a po porodu vyžaduje speciální péči.

Podvaz pupečníku se provádí svorkou či gumou ve vzdálenosti cca 2–3 cm od úponu pupečníku. Ve většině porodnic se novorozencům ponechává cca 3 cm dlouhý pupeční pahýl, který se nechává samovolně odpadnout (= podléhá spontánní mumifikaci).

Někde se však setkáte i s chirurgickým snesením (= odstraněním) pupečního pahýlu cca 48 po porodu. O tomto výkonu byste však měli být informováni a vždy podléhá informovanému souhlasu matky dítěte.

Jak se o pupeční pahýl starat? 

Do každodenní péče o čerstvě narozené miminko pak patří denní ošetřování pupečního pahýlu. Nejdůležitější je jeho udržování v suchu a čistotě. Snažíme se zamezit kontaminování močí či stolicí dítěte, nezasypáváme ani nepromazáváme, ale naopak pahýl vysušujeme.

Pokud budete používat jednorázové plenky, u novorozenecké velikosti najdete na okraji plenky speciální výřez, který je určen právě pro pupeční pahýl. Ten se plenkou snažíme nezakrývat. Pokud plenka speciální úpravu nemá, vůbec to nevadí. Dávejte ale pozor na to, aby byl okraj pleny ohrnutý a pupeční pahýl nepřekrýval.

Denní ošetřovaní lihem či jinou dezinfekcí není zapotřebí, protože je pak pokožka dítěte zbytečně nadměrně vysušována. Určitě si ale zaslouží péči obden, doporučuji pomocí vatového tampónu a 60% lihu opatrně stírat nečistoty.

Používání klasické vaty není vhodné. Malé částečky z ní můžou ulpět v pupečním pahýlu a způsobit jeho infikování. V případě, že v pupíčku žádné nečistoty nejsou, není třeba do něj dezinfekcí vůbec zasahovat.

Samovolné odpadnutí pupečního pahýlu se udává v rozmezí 5.-21. dnem od narození miminka. Pokud ve 4 týdnech miminko stále pupeční pahýl má, doporučuji řešit s ošetřujícím lékařem.

Kdy se komplikuje hojení pupečního pahýlu? 

Pokud si všimnete, že i přes veškerou péči je na pupečním pahýlu patrné zarudnutí, krvácení, otok, zelený či nažloutlý sekret, pupeční pahýl výrazně zapáchá nebo miminko jeví známky bolesti při jeho ošetřování, vždy vyhledejte svého ošetřujícího lékaře (PLDD).

 

Autorkou článku je MUDr. Michala Knězková 

Mladá lékařka a především máma dvou holčiček, která pořádá kurzy první pomoci pro maminky, vede vlastní blog mklife.cz a miluje cestování a dobrodružství.

IMGP0113-Edit-2 (1)

Leave Your Reply