Domů » Miminko a batole » Miminko » Jak pečovat o pokožku miminka

JAK PEČOVAT O POKOŽKU MIMINKA

Pokožka miminka je tenká a jemná. Její svrchní odolná vrstva se ještě řádně nevyvinula, a z tohoto důvodu reaguje na vnější vlivy výrazně citlivěji než pokožka dospělého. Víte, jak o ni pečovat?

Proč pečovat o pokožku novorozence

Tělo nemá vyvinuté mazové žlázy, proto může být v některých partiích pokožka suchá a šupinatá. Abyste zamezila vzniku suchých míst, která mohou být bolestivá, je nutné o pokožku správně a řádně pečovat.

Zatímco tloušťka celé kůže čítá u dospělého 2,1 mm, u novorozence tvoří pouhých 1,2 mm a u nedonošených dětí 0,9 mm.

Jak vybrat vhodnou kosmetiku

Za kosmetické přípravky volte pouze přírodní, neparfemované a nedobarvované. Čím méně chemických látek v kosmetice bude, tím lépe. Kůži promašťujte krémem s lanolinem nebo vazelínou (v lékárně zakoupíte čistou vazelínu či Leniens).

Objeví-li se při použití kosmetického přípravku vyrážka, přestaňte jej používat. Chvíli vám potrvá vybrat pro dítě tu správnou značku, kterou pokožka dobře snáší.

Atopická dermatitida

Frekvence koupání bývá individuální, záleží na stavu pokožky. U miminek se může díky častému mytí projevit atopická dermatitida. Objevuje-li se v rodinném kruhu, zvyšuje se pravděpodobnost výskytu. Podívejte se na podrobnější informace o tom, jak správně miminko vykoupat. Při obtížích vyhledejte ihned pediatra.

Jak často mazat tělíčko olejem

U dětí se suchou pokožkou se doporučuje promazávat tělo i několikrát denně, zejména v oblasti problematických partií. Pokud miminko každý den nekoupete, důkladně mu umyjte genitálie a suchou pleť ošetřete olejem. U dětí s mastnou pletí mažte tělo dvakrát týdně tělovým mlékem.

Miminko v zimě a péče o pleť

Při zimní procházce namažte miminku obličej a ručičky mastným krémem. Krém nesmí obsahovat vodu. Ta by mohla způsobit omrzliny a popraskání kůže.

Miminko v létě a péče o pleť

V létě se starejte o pleť miminka obzvláště pečlivě. V tělních ohybech (na krku, v tříslech, pod paží) se objevují zarudlá místa a zapařeniny, které dítě bolí. Při procházce namažte celé tělo opalovacím krémem s vysokým SPF faktorem (50+).

Pramen: Polášková, S., Péče o kůži novorozence a kojence, Pediatrie pro praxi, 2/2005; Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5