Domů » Miminko a batole » Péče o zuby u dětí

PÉČE O ZUBY U DĚTÍ

První zoubky se začnou prořezávat kolem šesti měsíců. Nepodceňujte péči o zuby v útlém věku. Mléčné zoubky se rychle kazí a v důsledku špatného čištění mívá plomby i tříleté dítě. Víte, jak často batoleti čistit chrup?

Prořezávání prvních zubů

První zoubek uvidíte mezi šestým a devátým měsícem. Některé děti mívají první zub dříve, jiné nemají v roce ani jeden. Nemá-li batole ani jeden zub, neděste se předem. Růst zubů je ryze individuální záležitost, ale raději se poraďte s pediatrem.

Kdy navštívit zubaře?

První návštěva stomatologa by se měla uskutečnit okolo prvního roku věku. Dítě si musí na zubaře postupně zvyknout. Lékař zkontroluje, zda má první zoubky v pořádku, a podívá se, jak se prořezávají další.

Jak pečovat o první zub(y)

I první prořezaný zub je potřeba čistit. Místo klasického kartáčku zakupte do začátku kartáček na prst vyrobený z měkkého silikonu. Zubní pastu používejte až od jednoho roku věku dítěte. Ze zubních past vybírejte přírodní, nebarvené a nedochucované. Kartáček má batole od jednoho roku. Zuby mu vždy vyčistěte a poté jej nechte, aby si je čistilo samo. Pečujte o chrup ráno a večer.

Zuby a kojení

Již od narození dáváte prostřednictvím mateřského mléka svému miminku potřebné živiny k tomu, aby se mu utvořily tvrdé a zdravé zuby. Základy zoubků se pokládají již v těhotenství. Noční kojení batolat, respektive usínání u prsu, cucání láhve se sladkým nápojem, zubům neprospívá. Před usnutím dítěti vyčistěte zuby kartáčkem a pastou. Nikdy nenamáčejte dudlík do medu nebo do sladkých potravin.

Prořezávání zubů

Nejprve se začnou prořezávat spodní řezáky pravý a levý, jedničky (6 – 10 měsíců), boční spodní a všechny horní řezáky pravé a levé, dvojky a trojky (8 – 12 měsíců), první dočasná stolička pravá a levá, čtyřky (12 – 16 měsíců), druhá dočasná stolička pravá a levá, pětky (20 – 30 měsíců). Zoubky kompletně vyrostou okolo dvou a půl až tří let.

Prevence zubního kazu

  • Pravidelně zuby čistěte.
  • Omezte sladké nápoje na noc.
  • Nevkládejte si do úst dudlík dítěte.
  • Používejte občas pastu s fluoridem (maximální množství: 1 – 3 roky do 400 ppm fluoridu, předškolák 400 – 700 ppm, od školního věku 1000 ppm).
  • Zakupte zubní kartáček odpovídající věku dítěte.

Dítě si zuby neumí vyčistit samo správně do šesti let, proto potřebuje pomoc rodičů.

Pramen: Trnková, M., Jak mí(ý)t zdravé zoubky?, Státní zdravotní ústav, 2014; Zdravé zoubky jsou darem života, Colgate; Doporučení pro rodiče jak pečovat o zoubky dětí, VZP; Houšová, D., O zubních pastách s fluoridy, jejich správném výběru a používání, Výzkumný ústav stomatologický 1. LF UK a VFN Praha