Domů » Miminko a batole » Batole » Jak pečovat o dítě?

JAK PEČOVAT O DÍTĚ?

Péče v batolecím věku mění svůj charakter. Na dítě musíte více dohlížet, ale zároveň vás přestává tolik potřebovat, jak tomu bylo v prvním roce života. Víte, kdy je vhodná doba posadit dítě na nočník a jak jej naučit mluvit?

Jak naučit dítě na nočník

Batole začněte posazovat na nočník tehdy, splní-li základní předpoklady pro zrání močového ústrojí. Má-li plenku déle suchou a vyčůrá se najednou, znamená to, že je připraveno na nočník usednout. Nejprve musí pochopit, k čemu nočník slouží. Pediatři se shodují na tom, že nemá smysl dávat dítě na nočník před 15. měsícem věku.

Na nočník jej posaďte po spánku nebo po pití či jídle. Na čůrání musí mít klid. Zabavte jej knížkou nebo hračkou. Před posazením musí vědět, že nočník není ke hraní. S učením mějte trpělivost, na batole nekřičte, nespěchejte a za každý úspěch jej pochvalte. Když se naučí používat nočník, a přes den je bez plenek, dávejte mu stále plínku na noc. Je-li plena suchá po několik dní za sebou, nechte jej spát bez plenky.

Chůze a rozvoj jemné motoriky

Ve 13. měsících se děti učí první kroky. Některé běhají již před prvními narozeninami, jiným trvá dlouho než se odhodlají první krok učinit. Obyčejně bezprostředně po prvním roce věku začnou být v pohybech jistější, staví se na nohy a začínají pomalu chodit. V roce a půl umí slézt a vylézt schody. Za pomoci dospělého dítě sejde a vyjde schody ve dvou letech a ve dvou a půl letech umí chodit po schodech samo. Neumí však střídat nohy.

Dítě uchopuje a vědomě pouští předměty. Dejte mu do ruky tužku a papír, ať po papíře kreslí. Na konci batolecího věku umí namalovat čáru nebo kruh dle předlohy.

Mluvte na dítě, i ono se rozmluví

Vývoj řeči je u každého individuální. Některé děti začnou mluvit již v roce, jiným první slůvka trvají podstatně déle. V jednom roce umí říci pět slov, které přiřadí k činnosti, respektive činnost nebo věc samo pojmenuje.

Základní hygienické návyky

Učte batole základním hygienickým návykům. V roce a půl by si mělo samo umýt ruce. Vypěstujte v něm zvyk, že se ruce myjí po toaletě, před jídlem a po příchodu z venku. K umyvadlu mu přistrčte schůdky, na které se postaví a dosáhne ke kohoutku. Stejně jako se snažte navyknout jej na čištění zubů. Zuby dítěti vždy vyčistěte nejprve vy, a poté mu dejte do ruky kartáček, ať si zkusí zoubky umýt samo.

Oblékání

Trénujte s dítětem oblékání. Ze začátku s vámi nebude příliš spolupracovat, ale postupem času si zvykne a ve dvou letech si samo oblékne kalhoty. Děti se raději svlékají, než oblékají. Při oblékání mu pomáhejte, nachystejte mu nohavice, rukávy, otvor na hlavu v tričku nebo svetru.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5