Domů » Miminko a batole » Miminko » Jak pečovat o miminko

JAK PEČOVAT O MIMINKO

Miminko se v prvních týdnech adaptuje na nové prostředí. Každé děťátko se v tomto období chová jinak. Některá miminka první měsíce života prospí, jiná probrečí.

Pozor na alergickou reakci

Po porodu je miminko citlivé na podráždění krémy nebo dětskými oleji. Reakce na koupání, natírání zadečku a tělíčka dětskou kosmetikou, se u každého novorozence liší. Některým péče dělá dobře, jiným se objeví vyrážka. Lékaři doporučují užívat k potírání tělíčka slunečnicový nebo minerální olej. Olivový olej není vhodný. Masti na tělo musí být založeny na přírodní bázi, jejíž základ tvoří vazelína a lanolin.

Při přebalování dítěti otřete zadeček, osušte jej a namažte krémem. V prvních dnech nemusíte krém používat. Po každém koupání natřete tělo olejem nebo dětským pleťovým mlékem. Miminku nemusí oleje nebo pleťová mléka na pokožku vyhovovat. Sama poznáte až postupem času, která značka je pro vaše dítě nejlepší.

Pláč a miminko

První týdny bývají náročné. Miminko trápí prdíky, které přerůstají v kojeneckou koliku. Nespokojenost z nového prostředí se projevuje častým pláčem, jenž není možné utišit. Víte, co dělat, když miminko neustále pláče? Zkuste jej chovat, nakrmit, přebalit nebo mu ulevit od bolesti bříška.

Bolavý zadeček

V prvních dnech se může u miminek objevit podráždění na zadečku, které samo používáním kvalitní kosmetiky zmizí. Je-li místo zarudlé a pro dítě bolestivé, projevila se plenková dermatitida. Ta vzniká špatným ošetřením zadečku od stolice a moči. Kůži očistěte velmi jemně, ale důkladně. Zadeček musí být suchý, aby nedošlo k podráždění, a namazaný krémem, který chrání pokožku před agresivními látkami z moči a stolice. Plenku dávejte pouze na očištěný zadeček. Při prvních projevech exantému potírejte zadeček odvarem z černého čaje.

Podívejte se na to, jak miminko koupat, přebalit a nakrmit. Víte, jak pečovat o pokožku novorozence?

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5