Domů » Miminko a batole » Nejčastější otázky (FAQ) – výbavička pro miminko

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY (FAQ) – VÝBAVIČKA PRO MIMINKO

Zajímají vás další informace z oblasti péče o miminko a výbavičky pro něj? Připravili jsme pro vás nejčastější otázky nastávajících maminek spolu s odpověďmi.

Čekáme první dítě a zajímalo by mě, co je nutné koupit před narozením, a co až po porodu.

Před porodem si připravte všechny potřebné věci na celé období šestinedělí (včetně potřeb pro domácnost, jídla, úklidových prostředků, pracího prášku). Porod může být náročný a regenerace je důležitější, než shánění kojeneckého oblečení. Podívejte se na seznam věcí pro miminko, kde najdete věci nutné k zakoupení ještě před porodem. V seznamu nejsou žádné zbytečnosti. Po porodu opatřete pomůcky na kojení (klobouček, odsávačku, případně lahvičky).

Před porodem si vytipujte e-shop, kde pomůcky objednáte, a následující den (či za dva dny) vám je kurýr přiveze. S miminkem není vhodné cestovat po městě od obchodu k obchodu a shánět výbavičku. Bude-li vám něco chybět, volte online obchod.

Oblečení kupte s předstihem ve dvou velikostech, v novorozenecké velikosti 56 a ve velikosti 62.

Nevím, zda je vhodnější používat papírové či látkové pleny.

Kvalitní papírové plenky dítěti neškodí, stejně jako správná péče o zadeček při přebalování u látkových plen. Podívejte se na podrobný článek, který hodnotí pozitiva a negativa používání obou druhů plenek. U papírových produkujete více odpadu, investice do nich je vyšší. Pozitivem je uspořený čas a snadnost přebalování. Látkové plenky představují přirozenější metodu přebalování, nevytvářejí velké množství odpadu a jsou ekonomičtější. Musíte je prát a občas žehlit, což stojí spoustu času. Řada rodičů se navrací k látkovým plenám, ale na cestách nebo na dovolené používají plenky papírové právě díky snadnosti přebalování a nemožnosti látkové plenky vyprat.

Dítě se nechce přisát k prsu. Když se přisaje, pije dlouho a mne bolí bradavky.

Novorozenci často neumí sami sát a pít z prsu. Pití se musí naučit. Předčasně narozené děti se k prsu nepřisají vůbec. Pokud se miminko přisaje a pije, je to známka toho, že sací reflex funguje a dítě je schopné se najíst. Poničené bradavky ošetřujte krémem s účinnou látkou bepanthen. Využijte chrániče prsních bradavek, které propustí ke kůži vzduch a bradavka se lépe hojí. Při kojení používejte kojící kloboučky. Laktační poradkyně užívání kloboučků nedoporučují proto, že se dítě nenaučí správně sát. Na druhou stranu pro ženu s citlivými nebo vpáčenými bradavkami není jiné volby. Buď kojí s kloboučky nebo dává miminku umělé mléko. Poslední možností je mléko odsávat a podávat jej kojenci z lahvičky. Tento způsob oceníte při přebytku mléka nebo naopak při jeho nedostatku, kdy odsávačka stimuluje prsní bradavky, a tělo produkuje více mléka. Miminko nemusíte dokrmovat umělým mlékem, ale v mrazničce máte připraveny zásoby mateřského mléka.

Nevím, jakou mám zakoupit kosmetiku pro novorozence.

Novorozenec žádnou kosmetiku nepotřebuje. Miminko omývejte pouze vodou. S přibývajícími týdny můžete pořídit mýdlo či šampon na vlasy. Vybírejte pouze dětskou kosmetiku. Podrobnější informace o tom, co by měl obsahovat krém na opruzeniny, jaký vybrat olejíček nebo šampon, se dočtete v článku Potřeby ke koupání a také v příspěvku Jak pečovat o pokožku miminka.

Jak mám vybrat kočárek?

Kočárek si před koupí vyzkoušejte. V obchodě se po prodejně projeďte s několika modely, ohlížejte se na kvalitu kol, skladnost, údržbu, servis a pohodlí.  Myslete na to, že kočárek musí být komfortní pro vás i miminko. Přečtěte si, jak vybrat kočárek.

Musím používat prací prášek pro novorozence?

Použití pracího prášku pro novorozence (dětský prací prášek) není nutné. Složením je sice šetrnější k dětské pokožce, ale pokud vymácháte prádlo v pračce dvakrát, nehraje kvalita pracího prostředku roli. Ten se z prádla při druhém máchání zcela vytratí. Při zapnutí klasického programu s jedním mácháním volte prášek pro děti.

Bojím se, že nebudu umět s miminkem po porodu zacházet. Jak se to naučím?

V porodnici vás sestry naučí o miminko pečovat. Dozvíte se, jak jej vykoupat, nakrmit, obléci a pochovat. Podrobnější informace o tom, jak pečovat o dítě, se dočtete v sekci s názvem Miminko a batole.

Za několik dní mám termín porodu a stále nemám vybraného pediatra. Musím se s pediatrem domluvit před porodem?

Je vhodnější se s pediatrem domluvit již před porodem. Čtvrtý den po porodu absolvuje novorozenec krevní testy, jejichž výsledky obdrží dětský lékař. Z tohoto důvodu porodnice vyžadují uvést jméno pediatra před propuštěním miminka do domácí péče.

Miminko pláče a nechce spát. Co mám dělat?

Novorozenci mají problém zvyknout si na nové prostředí mimo dělohu a adaptace jim může trvat i několik týdnů či měsíců. Spánek je pro dítě důležitý, avšak častý problém nastává v tom, jak dítě uspat. Miminka ráda spí na těle maminky. Některé děti uspí houpání v kolíbce nebo ve vaku, jiné spí pouze v kočárku, anebo při nošení na těle matky. Vyzkoušejte všechny způsoby. Možná, že má děťátko hlad, chce dudlík nebo pochovat. Dítě se může v prvních týdnech bát ticha, protože to je pro něj nezvyklé, stejně jako necítí kontakt s matkou tak, jak tomu bylo v děloze. Miminko si zvyká na nové prostředí, a to je pro něj složité.

Chtěli bychom v létě vyrazit s kojencem k moři. Musíme se řídit nějakým omezením?

Na cestování s dětmi není nic špatného. Důležitá je cílová destinace a doba jízdy. V článku Cestování s dětmi se dozvíte, kam s dětmi není vhodné jezdit a proč, a zda je lepší využít auto či letadlo. Před cestou do zahraničí se poraďte s pediatrem. Není výjimkou, že půlroční dítě absolvuje desetihodinový let, protože má část rodiny ve Spojených státech amerických. Na druhou stranu není ani tajemstvím, že takto dlouhé lety nejsou pro malé děti vhodné.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5