Domů » Miminko a batole » Kdy po kojení přejít na umělé mléko?

KDY PO KOJENÍ PŘEJÍT NA UMĚLÉ MLÉKO

Pokud si kladete otázku, kdy je třeba přejít z kojení na kojeneckou mléčnou výživu (umělé mléko), je potřeba se nejprve zeptat sama sebe, jak dlouho budete své dítě kojit. Umělé mléko totiž nemusí vaše miminko potřebovat vůbec.

Mléko je důležitou součástí stravy od narození. Dětskému organizmu hradí potřebu nejen vápníku, ale i vitamínu D a dalších sloučenin důležitých pro správný vývoj.

V prvních šesti měsících života dítěte doporučuji výlučné kojení, tedy veškeré živiny si miminko získává z mateřského mléka. To je neuvěřitelně zásobené všemi složkami, které potřebuje miminko pro správný růst i vývoj.

Pravidelnou denní mléčnou dávku však potřebuje dítě až do tří let věku života. Pokud se tedy rozhodnete, že batole ve dvou letech odstavíte od mateřského mléka, je správné myslet na to, že ještě další rok dítě potřebuje svých 330 ml mléka denně.

Pokud maminka nemá možnost kojit nebo odstavuje dítě od kojení před třetím rokem, je vhodné sáhnout do širokého výběru mléčné výživy a vybrat pro dítě kojeneckou mléčnou výživu. V článku o zavedení kravského mléka do jídelníčku dítěte, jsem porovnala složení mléka mateřského s kravským, a tím zodpovídám otázku, proč není úplně vhodné v nahradit dětské mléko (mateřské / umělé) mlékem kravským.

Není však výjimkou, že kojené děti po odstavení nepřijmou mléko umělé. Je pak rozumné zvýšit množství mléčných výrobků a snažit se, aby mělo batole do tří let věku alespoň 330ml mléka za den.

Tip: Vhodnou formou, jak dětem mléko dodat je příprava obilných kaší k snídani. Je to vhodný start do dne plného zábavy se poznávání. Dětem doporučuji připravovat domácí mléčné nedoslazované kaše, do které si mohou přimíchat každý den jiné ovoce a jídelníček tak obohatit a zároveň od rána plnit doporučenou denní dávku mléka.

 

Autorkou článku je MUDr. Michala Knězková 

Mladá lékařka a především máma dvou holčiček, která pořádá kurzy první pomoci pro maminky, vede vlastní blog mklife.cz a miluje cestování a dobrodružství.

IMGP0113-Edit-2 (1)