Domů » Miminko a batole » Lékařka radí – mohou děti dostávat kravské mléko?

MOHOU DĚTI PÍT KRAVSKÉ MLÉKO?

Mléko má v prvních třech letech života dítěte nezastupitelnou roli. Ani v dnešní době, kdy jsme schopni „vyrobit“ téměř cokoli, nedokážeme se žádnými produkty vyrovnat složení a kvalitě mateřského mléka. Pokud je to tedy možné, do dvou let věku dítěte doporučuji kojení jako nejlepší formu úhrady mléčné potřeby dítěte.

Mléko je důležitou součástí stravy od narození. Dětskému organizmu hradí potřebu nejen vápníku, ale i vitamínu D a dalších sloučenin důležitých pro správný vývoj.

Složení mateřského a kravského mléka 

Pokud maminka nemá možnost kojit, je potřeba sáhnout do širokého výběru mléčné výživy a vybrat pro miminko mléko umělé. Na následujících řádcích bych ráda porovnala složení mléka mateřského s kravským a tím zodpovíme otázku, proč není úplně vhodné v nahradit dětské mléko (mateřské / umělé) mlékem kravským.

  • Pro správný růst našich dětí jsou nezbytným stavebním kamenem bílkoviny. Zatímco v mléce mateřském jich najdeme 1,2g/ml mléka, v kravském mléce je hodnota bílkovin až třikrát taková. Na první pohled to může působit „výhodněji“, ale opak je pravdou. Vysoká hodnota bílkovin představuje vysokou zátěž pro činnost ledvin a vylučovací soustavy.
  • Pro tělo miminka obsahuje mateřské mléko snadno zpracovatelné bílkoviny syrovátkové. V mléce kravském se jedná o hůř stravitelné bílkoviny kaseinové
  • Mateřské mléko obsahuje laktoferin, který má ochranný účinek v boji s infekcemi, kravské mléko o tento benefit přichází.

Druhou důležitou složkou mléka je složka sacharidová.

  • Cukry dodávají dětem až 40 % energie . V mléce mateřském dodáváme dětem 7g/ml mléka. V kravském mléku je obsah sacharidů poloviční.
  • Oligosacharidy mají důležitou funkci prebiotik. Mají vliv na střevní mikroflóru a příznivě ovlivňují činnost střev a jejich imunitu. Mateřské mléko tak vytváří prostředí, ve kterém se dobře daří laktobacilům a bifidobakteriím. To bohužel mléko kravské neumožní. Do umělého mléka se tato prebiotika dodávají uměle. Ani tak se ale nedocílí takového efektu, který umí vytvořit mléko mateřské.

Stejně jako je kravské mléko bohaté na bílkoviny, je velice bohaté i na minerální látky. Bohužel ani to není benefitem pro dětský organismus, protože to znamená vyšší zátěž pro ledviny a vylučovací soustavu. Tyto vysoké hodnoty jsou proto nežádoucí.

Sami vidíte, že benefity mateřského mléka jsou veliké. I umělé mléko je pak vhodnější než kravské, protože se ho snaží výrobci co nejvíce přibližovat mléku mateřskému. Oproti tomu mléko kravské znamená vysokou zátěž pro ledviny a pokud je to možné, doporučuji co nejdéle kojit nebo do tří let (po odstavení od kojení) zařadit dětem do jídelníčku mléko dětské (umělou mléčnou stravu).

Není však výjimkou, že kojené děti po odstavení nepřijmou mléko umělé. Je pak rozumné zvýšit množství mléčných výrobků a snažit se, aby mělo batole do tří let věku alespoň 330ml mléka za den.

 

Autorkou článku je MUDr. Michala Knězková 

Mladá lékařka a především máma dvou holčiček, která pořádá kurzy první pomoci pro maminky, vede vlastní blog mklife.cz a miluje cestování a dobrodružství.

IMGP0113-Edit-2 (1)

Leave Your Reply