Domů » Miminko a batole » Kravské mléko u dětí

KRAVSKÉ MLÉKO U DĚTÍ

Dítě by po celý první rok života nemělo pozřít neupravené kravské mléko kvůli vysokému obsahu bílkovin a minerálních látek, které zatěžují ledviny. Pro miminko představuje nejvhodnější potravu mateřské nebo umělé mléko.

Až od jednoho roku

Lékaři doporučují zahrnout kravské mléko do stravy až od jednoho roku. Pokrmy s kravským mlékem (například omáčky) připravovat můžete, ale musí být použito v plnotučné variantě. Dítě pije mateřské nebo umělé mléko až do tří let (respektive do dvou let) v minimálním množství 500 ml za den.

Proč nízkotučné mléko raději vynechat?

Děti nízkotučného mléka vypijí hodně, aby se zasytily a dosáhly požadovaného počtu kalorií. Jejich tělo tímto přijme nadměrné množství bílkovin, které zatěžují ledviny. K přípravě pokrmů použijete výhradně plnotučné mléko.

Prevence rozvoje alergie

Pokud se v rodině objevila alergie na bílkovinu kravského mléka, eliminujte jeho podání dítěti do tří let. Kojte dítě alespoň do ukončeného šestého měsíce, omezte přísun mléčných produktů a po skončení kojení přejděte na speciální kojenecké mléko s označením HA (hypoantigenní). Mléka nejsou vhodná pro děti s alergií na mléčnou bílkovinu, ale pro děti, které by alergií mohly trpět, nicméně u nich nebyla diagnostikována.

Víte, jaké jsou projevy alergie na bílkovinu kravského mléka, a zda musíte přestat s kojením, jestliže miminku byla alergie diagnostikována?

Pramen: Nevoral, J., Paulová, M., Výživa kojenců, Státní zdravotní ústav, 2007; Alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM), Doporučení Pracovní skupiny dětské gastroenterologie a výživy ČPS pro výživu kojenců a batolat, 1000 dní