Domů » Miminko a batole » Vše o kojeneckém mléku

VŠE O KOJENECKÉM MLÉKU

Kojenecká mléka jsou vyvinuta tak, aby nahradila miminku mléko mateřské. Po porodu kojí 95 % žen, ale do ukončeného šestého měsíce vydrží kojit pouze 35 % z nich. Pojďme se podívat na to, jak vybrat vhodné kojenecké mléko a jak se v různých druzích orientovat.

Mléka dostupná na trhu

V České republice zakoupíte pouze kvalitní kojenecká mléka a zjednodušeně je možné říci, že nezáleží na tom, po kterém sáhnete. Pro některé rodiče je otázka financí důležitá, a nemohou si dovolit koupit dítěti značkovou kojeneckou formuli. Nicméně platí, že miminko musí dostávat mléko speciálně pro něj určené, kojenecké. Nikdy dítěti nedávejte kravské či jiné mléko, nejlépe do ukončeného druhého roku života. Pediatři doporučují podávat dítěti batolecí mléko až do ukončeného třetího roku věku. Doporučení o zavedení kravského mléka do stravy se mezi odborníky různí. Do jídelníčku jej můžete zařadit od ukončeného 12. měsíce (například při vaření).

Jak vybrat mléko dle věku dítěte

Počáteční mléko (0 – 6 měsíc) je určeno pro děti od narození až do ukončeného šestého měsíce. Zvolit můžete klasické mléko, formuli pro citlivé bříško, proti kolikám, antirefluxní, s označením HA (používají se u dětí s intolerancí laktózy). Zakoupíte jej pod číslicí 1. Až do ukončeného čtvrtého měsíce jsou zcela nevhodná speciální kojenecká mléka na noc.

Pokračovací mléko dostávají děti od ukončeného šestého měsíce věku. Rozdělují se dále na mléko:

  • Od 6. měsíce – označuje se nejčastěji číslicí 2
  • Od 12. měsíce – najdete jej pod číslicí 3.
  • Od 24. měsíce – označuje se číslem 4.

Pokračovací mléka zakoupíte v různých variantách, ochucená, s označením HA, na spaní, pro citlivé bříško, proti kolikám, antirefluxní. Mléka vhodná od 12. ukončeného měsíce najdete pod přídomkem batolecí.

Zásady pro přípravu kojeneckého mléka

Vodu převařte a nechte ji vychladnout. Do ukončeného 6. měsíce nachystejte mléko z balené kojenecké vody.

Mléko připravujte vždy do čisté kojenecké láhve, která je vysterilizovaná, a dodržujte návod na obale. Porce mléka musí být vždy čerstvá a zbytky se pro další krmení nepoužívají. Hotové mléko spotřebujte do dvou hodin. Chystáte se ven? Využijte zásobníky na sušené kojenecké mléko, do nichž nasypete přehledně požadovaný počet odměrek. Mléko nepřipravujte před procházkou doma, ale bezprostředně před podáváním.

Po použití láhev vypláchněte a vysterilizujte.

Pramen: Frühauf, P., Umělá mléčná kojenecká výživa, Prakt. lékáren. 2009; 5(2): 88–90