Domů » Miminko a batole » Kojení » Alergie na mléko u dětí

ALERGIE NA MLÉKO U DĚTÍ

Mateřské mléko je pro miminko tou nejlepší potravinou. Poskytuje mu dostatečné množství vitamínů, minerálů, tuků a tekutin. I přes bezproblémovou laktaci se musí maminka v některých případech kojení vzdát. Například, když je dítěti diagnostikovaná silná alergie na bílkovinu kravského mléka.

Je nutné přestat kojit?

Má-li vaše dítě alergii na bílkovinu kravského mléka, vysaďte ze svého jídelníčku veškeré mléčné produkty. Do mateřského mléka prostupují antigeny bílkoviny kravského mléka z potravy matky. Vynechte potraviny, kde se kravské mléko vyskytuje. Chcete-li v kojení dále pokračovat, i přesto, že miminko trpí alergií, poraďte se o této skutečnosti s pediatrem. Alergii diagnostikuje lékař na základě speciálního vyšetření.

Budete-li v kojení pokračovat, mohou miminko trápit silné průjmy, koliky, ekzémy a může se objevit krev ve stolici. I přesto, že chcete pro své dítě jen to nejlepší, při uvedených symptomech není možné nadále kojit. Dítě bude mít předepsanou bezmléčnou dietu. Nejlepším řešením je dodržovat dietetické omezení v podobě umělého hypoalergenního mléka, které zakoupíte pouze v lékárně.

Jaké umělé mléko zvolit?

Miminko dostává hypoalergenní umělé mléko s vysokým štěpením bílkovin. Z celkového počtu dětí, s potravinovou alergií způsobenou intolerancí laktózy, mezi 5 % až 10 % nesnáší ani speciální hypoalergenní mléko. Tyto děti musí dostávat aminokyselinové preparáty. Hypoalergenní mléko se neoznačuje zkratkou HA. Řada obchodů špatně na produktech uvádí, že se pod touto značkou ukrývá hypoalergenní mléko. Ve skutečnosti prodávají mléko hypoantigenní. Hypoalergenní mléko žádejte v lékárně.

Co dělat v případě potravinové alergie v rodině

Pokud se matky nebo otce dítěte projevila alergie na bílkovinu kravského mléka, podávejte miminku do šesti měsíců věku hypoantigenní přípravky, které se označují zkratkou HA. U produktů s označením HA, mléka s částečně neštěpenou bílkovinou, je alergický potenciál bílkovin snížen o 95 %. Mléka jsou vhodná pro děti s intolerancí laktózy (nemožnost zpracovat laktózu).

Prognóza do budoucna

Byla-li u dítěte prokázána alergie na bílkovinu kravského mléka neznamená, že bude mít dietetické omezení po celý život. Okolo jednoho roku věku začne tolerovat bílkovinu až 70 % dětí, ve dvou letech to je až 80 % dětí a kolem šestého roku života až 90 % dětí.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5