Domů » Miminko a batole » Alergie na bílkovinu kravského mléka u dětí

ALERGIE NA BÍLKOVINU KRAVSKÉHO MLÉKA U DĚTÍ

Kravské mléko patří mezi nejčastější potraviny, u nichž se projevuje alergenicita. Nezralost imunitního systému trávicího traktu a střevní mikroflóry formuje předpoklady pro citlivost na bílkovinu kravského mléka. Pojďme se podívat na to, jak alergii poznáte.

Jak se alergie projevuje

Symptomy můžete hledat na kůži, v trávicím či dýchacím ústrojí a v oběhovém systému. U malých dětí se alergie na bílkovinu kravského mléka projevuje atopickým ekzémem. Ovšem neplatí, že pokud má dítě atopický ekzém, má automaticky alergii na kravské mléko. Alergie na bílkovinu kravského mléka stojí za třetinou atopických ekzémů. Po vysazení bílkoviny se ekzém výrazně zlepší anebo zcela zmizí.

Alergii nemusíte ihned poznat. Jestliže není léčena, připojí se další obtíže, kterými jsou zahleněnost, astma, časté onemocnění dýchacích cest. Mezi projevy patří onemocnění trávicího traktu. Dítě má bolesti břicha, nadýmání, zvrací, trápí jej průjmy, gastroezofageální reflux nebo zácpa. Kojence ohrožuje dehydratace, neprospívá, nastupuje chudokrevnost. Přítomna může být krev ve stolici.

Alergie se diagnostikuje z 89 % případů v prvním roce života, přičemž celých 82 % případů je jasných již do ukončeného čtvrtého měsíce věku dítěte.

Komplikace

Při pozdní pomoci může mít dítě komplikace, které končí závažným onemocněním v podobě bronchospazmu, angioedému hrdla, selhání krevního oběhu v důsledku kolapsu cév, dehydratace díky průjmům. Máte-li podezření, že dítě trpí alergií na kravské mléko, vyhledejte ihned lékaře. Platí také u plně kojených dětí. Antigeny vstupují z matčina těla do mateřského mléka.

Výživa kojenců s alergií na kravské mléko

Děti, které trpí alergií na kravské mléko, musí dostávat speciální umělé mléko zbavené alergenů (extenzivní hydrolýzy mléčných bílkovin). Tento princip výživy toleruje až 90 % alergických kojenců. Pro jednu desetinu dětí je nutné podávat potravu na bázi aminokyselinového přípravku s názvem Neocate. U plně kojených dětí musí matka vyloučit ze stravy mléko, a i poté je možné, že dítě bude vykazovat symptomy.

Pramen: Ettlerová, K., Alergie na kravské mléko, Dermatologie pro praxi, 2009, 3 (4)