Domů » Miminko a batole » Potravinové alergie u dětí

POTRAVINOVÉ ALERGIE U DĚTÍ

Potravinové alergie se projevují u 6 – 8 % kojenců. Mezi nejčastější alergeny patří bílkovina kravského mléka a vaječné bílkoviny. Další problematické alergeny představují antigeny buráků, sójových ořechů a ryb.

Kravské mléko

K prvním projevům patří atopický ekzém, průjmy nebo kombinace obojího. Jak alergii léčit? Omezte přísun bílkovin kravského mléka. Kojenec bude pít speciální mléko, které bílkovinu neobsahuje, v případě kojení musí matka zcela vysadit mléčné pokrmy a sama užívá vápník v tabletách. Pozitivní zprávou je, že kolem třetího roku života začíná tělo dítěte tolerovat nenaštěpenou kravskou bílkovinu více. Až 80 % dětí, u nichž se v kojeneckém věku objevila alergie na bílkovinu kravského mléka, ji ve třech letech již nemá.

Alergie na lepek

Výskyt alergie na lepek, který obsahuje pšenice, žito, oves a ječmen, se zvyšuje. Abyste co nejvíce eliminovala potenciální možné riziko vzniku alergie, zavádějte první příkrm s lepkem po 4. ukončeném měsíci, ale nikdy ne později než po 7. ukončeném měsíci. Je-li dítě kojeno, zaveďte příkrm v období, kdy přijímá mateřské mléko.

Exotické ovoce

U kojenců se může projevit alergie na exotické ovoce. Mezi nejčastější patří reakce (svědění kůže, vyrážka, otok rtů, svědění v ústech) na mango, kiwi, avokádo nebo papáju.

Ořechy

Do kojenecké potravy nikdy nezařazujte ořechy. Přidávejte je postupně až od dvou let věku nebo později. Ořechy bývají zdrojem alergií a mezi první projevy patří kožní, dýchací a trávicí obtíže. U vybraných jedinců může vést konzumace až k anafylaktickému šoku.

Alergie na ryby

Alergii mohou vyvolat všechny druhy ryb. Alergickou reakci způsobí parvalbumin, protein, který se nachází v mase ryb. Objevit se může falešná reakce na rybí maso vznikající přítomnou látkou histamin. V mase jej naleznete tím více, čím je ryba starší.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Vernerová, E., Potravinová alergie v dětském věku, Pediatr. pro Praxi, 2007; 8(5): 268–274; Moláková, H., Potravinové alergie, Brno, 2008