Domů » Miminko a batole » Alergie u dětí

ALERGIE U DĚTÍ

Nepřiměřená reakce organismu na látky, které se do kontaktu s tělem dostávají z okolí, se nazývá alergie. Předcházet alergii je možné výlučným kojením alespoň do šesti měsíců věku dítěte, nicméně i kojené děti mohou trpět alergií. Krmení mateřským mlékem je sice vhodnou prevencí, ale není zárukou, že dítě alergii nedostane.

Symptomy: Průjem, zažívací obtíže, vyrážka, atopický ekzém, zánět očních spojivek, senná rýma či astma. Projevů je celá řada a závisí na tom, jakou alergií dítě trpí. Mezi nejzávažnější patří anafylaktický šok, který nastává po bodnutí včelou či vosou. Nastupuje dušnost, ztráta vědomí a smrt.

Léčba: Při prvních symptomech navštivte pediatra, který vám vydá doporučení na vyšetření na alergologickém a imunologickém oddělení. Alergii s klasickým klinickým obrazem je možné potlačit nasazením léků v době výskytu problematických pylů, případně po požití alergenu.

Pramen: Petrů, V., Léčba anafylaktických reakcí; Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5