Domů » Miminko a batole » ABKM – alergie na bílkovinu kravského mléka

ABKM – ALERGIE NA BÍLKOVINU KRAVSKÉHO MLÉKA

S diagnózou Alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM) se setkávají zhruba 3 % kojenců a první projevy se typicky ukáží již do 3 měsíců věku života dítěte. Vždy však záleží, kdy se dítě s bílkovinou kravského mléka setká.

Pokud trápí i vás a vaše miminko, nesmutněte. U poloviny dětí se do 1.narozenin vytratí a kdyby ne, do šesti let věku už zmizí u 90 % dětí. Je tedy velká šance, že nebude vaše dítě trápit celoživotně.

Projevy ABKM

Za nejtypičtější projevy ABKM považujeme ekzémy, průjmy, krev ve stolici a zvracení. Pokud trápí vašeho kojence něco z výše uvedených potíží, je vhodné konzultovat situaci s ošetřujícím PLDD. Ten už snadno pozná, zda se skutečně jedná o alergickou reakce, případně zda má kojenec tyto obtíže způsobené infekcí.

Protektivní vliv má na ochranu kojence výlučné kojení do 6 měsíců. Pokud se však stane, že z nějakých důvodů maminka kojit nemůže a její kojenec je v rizikové skupině pro toto onemocnění  (např. Rodiče či sourozenec ABKM trpí), je vhodné kojenci podávat v prvních šesti měsících hypoalergenní umělé mléko.

Pokud bude mít ošetřující pediatr podezření na ABKM, doporučí vám nasazení tzv. eliminační diety. Ze stravy dítěte se tak vynechají veškeré mléčné výrobky krom dětského mléka.

  • Pokud maminka kojence kojí, je nutné, aby ona sama ve svém jídelníčku vynechala mléčné výrobky a eliminační dieta se tak týká jí samotné.
  • Pokud se obtíže objeví u dítěte na kojenecké mléčné výživě, nahradíte běžné umělé mléko za speciální mléčnou výživu. Toto mléko již není schopné vyvolávat alergickou reakci.

Jakmile se kojenec převede na speciální výživu, případně eliminační dietou vymizí veškeré obtíže kojence, pokusíte se spolu s pediatrem (zhruba po měsíci) zase postupně dítě mléčné bílkovině vystavit. Tato situace se označuje jako tzv. expoziční test.

  • Objeví-li se veškeré obtíže znovu, má kojenec potvrzenou diagnózu ABKM a pokračujete buď speciální kojeneckou výživou nebo eliminační dietou maminky.
  • Další testování (druhý expoziční test) se pak provádí v 1 roce a znovu se pokoušíme dítě převést zpět ta klasickou mléčnou stravu

 

Autorkou článku je MUDr. Michala Knězková 

Mladá lékařka a především máma dvou holčiček, která pořádá kurzy první pomoci pro maminky, vede vlastní blog mklife.cz a miluje cestování a dobrodružství.

IMGP0113-Edit-2 (1)