Domů » Miminko a batole » Lékařka radí – jak na koupání novorozenců a kojenců

KOUPÁNÍ NOVOROZENCŮ A KOJENCŮ

Koupání miminek patří k oblíbeným rodinným rituálům, které si jistě oblíbí většina maminek. Je příjemným spojením hezkých prožitků spolu s hygienickými návyky a většina dětí si „návrat do vody“, ve které pobývaly 9 měsíců počas těhotenství, užijí.

Jak často se má novorozenec koupat? 

Častým dotazem novopečených maminek bývá: Jak často mám miminko koupat? A odpověď na takovou otázku je snadná, není totiž pevně stanovené, kdy a jak často dítko koupat.

A proto, pokud se bude miminku koupání líbit a bude mu dělat dobře, není problém koupat každý den. Je to hezký rituál, který může pomoci miminku příjemně usínat a bude jej uklidňovat. Koupání je pro nejmenší miminka ve vodě o teplotě 36-37°C.

Vyšší obsah chloru ve vodě, časté používání mýdel a dlouhý kontakt s vodou pokožku odmašťují a přesušují a tím její obranyschopnost výrazně snižují. U novorozenců a kojenců s výrazně suchou kůží nebo s vysokou pravděpodobností atopické dermatitidy (pokud ji máte v rodině) je vhodná celková koupel jen jednou týdně – omývat vlažnou vodou bez mýdla. Vhodné je pak promašťování pokožky slunečnicovým olejem.

Jakou kosmetiku na koupání pořídit? 

Všem maminkám doporučuji, nepořizujte novorozencům kosmetiku na koupání dříve, než je budete mít v náručí. Kosmetiku pro miminko je nejlepší koupit až po porodu, kdy uvidíte, jaká je kůže miminka.

V době šestinedělí není třeba používat žádná mýdla, šampony ani přípravky do koupele. V dnešní době si dáváme zbytečně vysoké požadavky na hygienu a nadměrně přípravků je spíše ku škodě než užitku.

Kůže miminka je po porodu citlivá a má mnohem vyšší propustnost než kůže dětí starších. V plenkové oblasti je navíc integrita kůže narušována nejen třením plenky o kůži, ale také močí nebo agresivní stolicí. Veškerá mýdla pak ještě více oslabují pokožku, která má jinak vysoké regenerační schopnosti a funkci samočištění i bez jakékoli kosmetiky.

Kosmetiku vybírejte neparfémovanou, nebarevnou, ideálně vybírejte v sortimentu lékárny a v prvních týdnech sáhněte hlavně po obyčejné vodě a krému proti opruzeninám. A i když vím, že nejspíš toužíte po provoněném miminku, zkuste si tu jeho vůni užít i bez přebytečné kosmetiky.

 

Autorkou článku je MUDr. Michala Knězková 

Mladá lékařka a především máma dvou holčiček, která pořádá kurzy první pomoci pro maminky, vede vlastní blog mklife.cz a miluje cestování a dobrodružství.

IMGP0113-Edit-2 (1)

Leave Your Reply