CO S KOJENECKOU KOLIKOU?
Bolesti bříška malých kojenců poznala a pozná téměř každá maminka. Jde o kombinaci fyziologických příčin a nedozrání nervového systému dítěte. To co miminka trápí nejčastěji, je nadměrné plynatost – zvýšené množství vzduchu ve střevech.
Nabrat spoustu vzduchu pro kojence není vůbec těžké. S každým pláčem, s každým kojením, kde není úplně správná technika, s krmení kojeneckou lahvičkou, dudlíkem. Za den pak miminko spolyká spoustu vzduchu, se kterým si neumí poradit, protože svalový „břišní lis“ ještě není dostatečně posílený, aby se miminko zbavilo vzduchu větry.
Jak poznám, že jde o kojeneckou koliku?
Bolení bříška při kojenecké kolice má velice typické rysy. Nejcharakterističtějším je opakování déle jak 3 hodiny/den trvajícího pláče, denně téměř ve stejnou hodinu. Bývá časté v odpoledních hodinách a večer po uložení do postýlky. Jde o stresující situace, které rodiče přivedou k lékaři v prvních měsících života dítěte nejčastěji. Typicky trvají do 6 měsíců věku dítěte.
Co s kolikou můžeme dělat?
Důležité je v prvním okamžiku rozlišit, zda se jedná o fyziologický jev nebo je příčina v nemoci dítěte. Je tedy dobré stav dítěte konzultovat s lékařem, obzvláště, pokud se s příchodem pláče změnila i stolice dítěte. Společně se pak můžete pokusit vyřadit z diety dítěte některé potraviny, jako je bílkovina kravského mléka či mléčný cukr.
Pokud se ale jedná o zdravého, fyziologicky se vyvíjejícího kojence, bude miminku příjemně v úlevové poloze na vašem předloktí, stáčením tělíčko do klubíčka. Pomáhá masáž bříška, poloha miminka na bříšku, kdy se tlakem bříška o podložku daří dětem uvolnit přebytečné větry.
Miminko by mělo mít možnost, kdykoli se přihlásí, být kojené. Při kojení se spouští gastrokolický reflex, kdy přítomnost mléka v žaludku aktivuje celý trávicí systém a střevní trakt děťátka se dá do pohybu. Zbaví se tak v průběhu kojení dalšího přebytečného vzduchu.
V rámci předcházení nadbytečnému polykání vzduchu je důležitá správná technika přisávání k prsu maminky při kojení. Po kojení i během něj necháváme kojence důkladně odříhnout a pokud se to nedaří, pokusíme se o to znovu klidně i za hodinu od začátku kojení.
Jako doplnění všech výše uvedených rad, mohou sloužit lékárenské doplňky, které byste ale měli konzultovat s praktickým dětským lékařem. Mezi nejvíce užívané patří Espumisan, Lefax, Sa.Symplex, BabyCalm aj.). Až jako jednou z posledních voleb je užívání rektální rourky, kdy se miminku pomůže šetrným zavedením rourky do konečníku.
Autorkou článku je MUDr. Michala Knězková
Mladá lékařka a především máma dvou holčiček, která pořádá kurzy první pomoci pro maminky, vede vlastní blog mklife.cz a miluje cestování a dobrodružství.