Domů » Miminko a batole » Lékařské okénko (Strana 3)

Kojení je pro dítě ten nejpřirozenější způsob získávání potravy. Koluje o něm ale mnoho mýtů a nepravd, které pak mohou čerstvé maminky odradit. Rozhodli jsme se na ně podívat a zeptat se laktační poradkyně Simony Lazzari, jak to tedy vlastně je.

Kojení je nejpřirozenější způsob výživy miminka. Pro dítě i matku přináší i spoustu dalších výhod – například upevňování citové vazby či lepší vývoj duševních funkcí. Společně s laktační poradkyní Simonou Lazzari se podíváme na 5 nejdůležitějších zásad, které přispívají k pohodovému kojení.

Jakmile se miminko narodí, začnou lékaři sledovat jeho celkový zdravotní stav,  váhu a obvod hlavičky, výšku. Správný přírůstek vám napoví, že miminko správně prospívá. Co všechno ovlivňuje váhu novorozence, jak sledovat přírůstek a kdy se začít obávat? Na vše jsme se zeptali laktační poradkyně a duly Simony Lazzari.

Febrilní křeče jsou ve většině případů vstupem do horečnatého onemocnění. Jde o záchvaty s horečkou vyskytující se u dětí mezi 6. měsícem a 5 rokem. Název vychází z latinského febris = horečka. Projevují se ve většině případů jako tonicko-klonické křeče a je třeba je odlišit od neuroinfekcí či epileptického záchvatu.

Když přijde čas na první lžičku, začne se strava kojence postupně obohacovat o nové chutě, vůně a konzistence. V rámci zavádění nemléčné stravy má před sebou dítě dlouhou cestu, která má svá pravidla.