Domů » Miminko a batole » Kojení » Zjišťujeme: Proč je mateřské mléko tak jedinečné?

PROČ JE MATEŘSKÉ MLÉKO JEDINEČNÉ 

Mateřské mléko přináší miminku i mamince spoustu benefitů. Společně s laktační poradkyní, dulou a dětskou sestrou Simonou Lazzari jsme se podívali na to, jaké to jsou a proč je mateřské mléko tak jedinečné.

O kojení

„Kojení je ten nejpřirozenější a oboustranně nejefektivnější způsob, jak děťátko nakrmit,  přináší spoustu benefitů i pro maminku, je to to nejlepší, co si můžete vzájemně dát. Minimálně plných 6 měsíců se doporučuje výhradně kojit. Pak přichází zvolna na řadu i příkrmy,“ uvádí Simona.

Zázrak jménem mateřské mléko

„Mateřské mléko dítěti vyhovuje jak kvalitativně, tak kvantitativně, je nenapodobitelné v přizpůsobení se požadavkům postupně rostoucího dítěte “ doplňuje. Znamená to, že se nemusíte bát, že by kojení miminku nestačilo a bylo by nutné ho dokrmovat umělým mlékem. To si ale vysvětlíme ještě později.

Pro maminku má kojení tako spousta benefitů. Mezi nimi je například prevence před rakovinou prsu, vaječníků a děložního hrdla, napomáhá rychlejšímu zavinování dělohy po porodu, ušetří mnoho hodin práce s vyvařováním lahviček a uspoří významnou částku v rodinném rozpočtu. V neposlední řadě ženě pomáhá dostat se na před-porodní váhu.

Upevňování citové vazby

Kromě všech zdravotních výhod, které kojení přináší, je tu ještě jedna neoddiskutovatelná věc, a to, že matka a dítě jsou stále jedno, kontinuita z prenatálního období trvá a rodí se nový pevný vztah.

„Pouto, které se při kojení vyvíjí mezi matkou a dítětem je těžko zastupitelné,“ doplňuje Simona. S miminkem jste si v tu chvíli nejblíže, jak to jen jde a máte čas se vzájemně lépe poznávat.

Tvorba mateřského mléka

Příprava laktace začíná už na konci těhotenství. V prsou se začíná tvořit takzvané mlezivo, které má vysoký obsah imunoglobulínů – ochranných látek, které od prvních dnů podporují imunitu děťátka, sacharidů, enzymů, hormonů, vitamínů. Mleziva zpočátku obvykle nebývá tolik, ale má důležitou roli. Doporučuje se tedy přikládat dítě k prsu co nejčastěji, což usnadní další tvoření mateřského mléka.

Zralé mateřské mléko se začne vytvářet během několika následujících dnů po porodu. Tehdy můžete cítit v prsou napětí, horkost, tlak někdy i bolest.

„Pokud tato situace nastane, doporučuji prsa prohřát teplou sprchou, nebo obkladem, opatrně pomasírovat, po kojení naopak jemně zchladit studeným obkladem,“ rádi Simona Lazzari.

Při kojení se uvolňují dva hormony – prolaktin, který působí na tvorbu mateřského mléka;  a oxytocin, který ovlivňuje „spouštěcí“ reflex, tedy to, že se mléko začne z prsou za pomoci sání dítěte, vyprazdňovat.

Mění se složení mateřského mléka?

Složení mateřského mléka se mění podle potřeb, stáří, specifických zdravotních požadavků miminka.

Pokud má například miminko imunitu oslabenou, prostřednictvím mateřského mléka se k němu dostanou všechny potřebné látky a živiny na její podporu.

Zmíněný hormon prolaktin také ovlivňuje množství mateřského mléka – pokud má dítě žízeň a je nutné ho krmit častěji, dá tento hormon signál a produkce mateřského mléka se zvýší. Nemusíte se tedy bát, že byste pro miminko měla mléka málo.

Článek vznikl ve spolupráci s laktační poradkyní, porodní asistentkou, dětskou sestrou a dulou Simonou Lazzari.

Simona se dále věnuje předporodním kurzům, lekcím plavání s miminky a cvičení pro děti v předškolním věku.

Jak sama říká – „Má práce je můj koníček, stálá motivace a zároveň obrovská satisfakce. Mám to životní štěstí, že se mi podařilo skloubit to co mám ráda s tím co je důležité, velmi potřebné a žádané.“

DULA PODOLÍ