Domů » Těhotenství » Miminko v bříšku » Pohyby miminka

POHYBY MIMINKA

Pohyby plodu jsou patrné na ultrazvuku v prvních týdnech těhotenství. Těhotná žena je ještě nemůže vnímat, protože plod je příliš malý, má kolem sebe velké množství plodové vody a jeho váha nepřesahuje 20 gramů. První pohyby začne maminka cítit kolem 20. týdne, někdy dříve. Záleží na velikosti plodu, množství plodové vody a také na tom, jak je žena schopna pohyby vnímat.

Jak se hýbe miminko v břiše

Miminko v břiše mává ručičkama, nožičkama otáčí se, kope. Nejprve v plodové vodě plave, s přibývající hmotností se v bříšku otáčí do polohy hlavičkou dolů. Vrtí se i ve spánku. Od třetího měsíce si umí strčit paleček do pusy. To, jak maminka vnímá intenzitu a četnost pohybů, udává síla břišní stěny. Jestliže nevnímáte pohyby miminka v šestém lunárním měsíci, což by mělo být zcela běžné, nedělejte unáhlené a negativní závěry. Pouze tuto skutečnost oznamte svému gynekologovi. Každá nastávající maminka cítí pohyby jinak.

Jak poznat první pohyby?

První pohyby miminka může prvorodička vnímat ve 20. týdnu, druhorodička již v 18. týdnu gravidity. To ale neplatí vždy a první pohyby mohou přijít až později. Nejprve ucítíte slabé ťukání nebo šimrání v podbřišku. Prvorodičky pohyby miminka často zamění za projevy střevní peristaltiky. V pokročilejším stádiu těhotenství, ve třetím trimestru, se na břiše objevují bouličky.

Proč je důležité miminko vnímat?

V minulosti, když neměli lékaři k dispozici ultrazvuk, bylo sledování pohybů podstatné proto, aby maminka věděla, že je její miminko v pořádku. V současné době lékař na ultrazvuku zaznamená aktivitu děťátka daleko dříve, než ji žena sama ucítí. Přesto pohyby vnímejte a užívejte si je. Těhotenství je jedinečné období v životě ženy a, i přes náročné fyzické a psychické změny, je třeba si jej vychutnat, abyste měla na co vzpomínat.

Aktivitu plodu nemusíte před 28. týdnem cítit, ale ve třetím trimestru byste ji měla zaznamenat několikrát denně.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Moje těhotenství – Happy baby

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak poznat první pohyby v bříšku