Domů » Miminko a batole » Lékařské okénko » Lékařka radí – febrilní křeče u dítěte

FEBRILNÍ KŘEČE U DĚTÍ

Febrilní křeče jsou ve většině případů vstupem do horečnatého onemocnění. Jde o záchvaty s horečkou vyskytující se u dětí mezi 6. měsícem a 5 rokem. Název vychází z latinského febris = horečka. Projevují se ve většině případů jako tonicko-klonické křeče a je třeba je odlišit od neuroinfekcí či epileptického záchvatu.

Preventivní opatření

Vznik febrilních křečí nemá jednoznačné zdůvodnění, ale dochází k nim při vzestupu teplot u některých dětí. V rámci terapie jsou důležitá režimová opatření, mezi které patří důkladné srážení teploty , chladivé zábaly,  a použití běžně dostupných antipyretik (panadol, paralen, nurofen).

Průběh febrilních křečí

Většina febrilních křečí jsou jednoduché, nekomplikované (do 5 minut s návratem do plného vědomí) a krátkodobé křečové stavy, které většinou přestanou ještě dříve, než lékař může léčebně zasáhnout. Většina febrilních křečí trvají pod 1 minutu.  Mají velice dobrou prognózu a na rozdíl od záchvatů epileptických, nezanechávají po sobě neurologické následky.

Nejtypičtější obraz dítěte s FK: Díte se obloukovitě prohne, ztuhne a pak se začíná třást bez jakékoli kontroly. Oči bývají obrácené vzhůru a dítě v tuto chvíli není při vědomí. Na událost si nebude pamatovat. V některých případech může být i pěna u úst dítěte.

Jak postupovat při křečích

V případě, že ke křečím dítěte dojde, je třeba být u něj, snažit se zabránit případnému poranění  a po ukončení křeče dítě uložit do polohy na boku, aby se předešlo vdechnutí slin či zvratků.

Při prvních křečích dítěte vždy volejte RZS na čísle 155 nebo 112.  U každé další křeče postupujete podle domluvy na první návštěvě lékaře. Pokud by ale křeč trvala déle jak 15 minut, vždy voláte RZS, i když víte, že jde o křeč febrilní. Většina dětí po nekomplikovaných FK nevyžaduje hospitalizaci a po vyšetření mohou být propuštěny domů.

Rodiče by měli být informováni lékařem o postupu při  návratnosti FK, jejich charakteru a obecně dobré prognóze.  Je možné předepsat rektální diazepam s vysvětlením užívání, dávkování a způsobu podání.

Prognóza do budoucnosti

Velmi typické pro febrilní křeče je, že se vrací s dalšími horečkami, takže je důležité  využít maxima z preventivních režimových opatření. Návratnost FK, které se objevily ve věku do 1 roku, lze předpokládat až v 50 %, po 3. roce ve 20 %. Pokud jste vy nebo vaši rodiče na febrilní křeče trpěli, je vyšší šance, že i vaše děti je prodělají až 3x větší oproti rodinám, kde se křeče nevyskytovaly.

FK v anamnéze nejsou kontraindikací očkování ani důvodem k zásahu do běžného očkovacího kalendáře.​

 

Autorkou článku je MUDr. Michala Knězková 

Mladá lékařka a především máma dvou holčiček, která pořádá kurzy první pomoci pro maminky, vede vlastní blog mklife.cz a miluje cestování a dobrodružství.

IMGP0113-Edit-2 (1)