Domů » Miminko a batole » Kojení » Co dělat, když kojení bolí – jak pečovat o prsa a bradavky

CO DĚLAT, KDYŽ KOJENÍ BOLÍ

Čerstvé maminky ve svém okolí slýchají, že je naprosto normální, že kojení hlavně na začátku bolí. Je to ale opravdu tak? Zeptali jsme se odbornice na slovo vzaté, laktační poradkyně Simony Lazzari.

Je pravidlem, že kojení na začátku bolí? 

Na úplném začátku může být kojení výrazně nepříjemné, jazýček miminka je drsný, technika přisátí miminka ještě ne zcela perfektní, naprosto nevyhnutelné je napravit techniku přisátí a pečovat o prsa,“ vysvětluje Simona. 

Jak pečovat o prsa při kojení 

Doporučujete bradavky pravidelně promazávat?

Je-li vše v pořádku a nebolestivé, stačí rozetřít po bradavce a dvorci mateřské mléko, nechat je zaschnout a pak udržovat v suchu, a pohodlné podprsence. Je-li situace horší, doporučuji návštěvu laktační poradkyně, která zjistí proč dochází k poranění. Existuje celá řada kosmetických přípravků, osobně doporučuji Nipple cream, nebo Diaper balm od Motherlove, se kterými mám skvělou zkušenost. Purelan od Medely je též vhodný, ale živočišný lanolín nemusí každé mamince vyhovovat. Olej s kapkou levandule též zklidňuje, hojí…“

Mohou se bradavky omývat běžným mýdlem?

Není to nutné, jen když je přítomná kvasinka, která se musí zaléčit vhodným přípravkem.“

PROBLÉMY PŘI KOJENÍ

Nalitá prsa 

K nalití prsou často dochází hlavně na začátku kojení, konkrétně v prvních několika dnech. Prsa jsou bolestivá, citlivá, nalitá mlékem a miminko má problém s přisátím.

Jak bojovat s nalitými prsy?

Předem prohřát teplým obkladem, promasírovat, je-li nutné pomoci bradavce ke zformování, tak před kojením odstříkejte trochu mléka, miminko se díky tomu bude moci lépe přisát.

Po kojení na prsa také pro zmírnění bolesti můžete přikládat studené obklady, mokrou plenu, tvaroh a prsa masírovat.

Bolavé bradavky

Rozpraskané a bolavé bradavky dokáží kojení znepříjemnit až kojení postupně ukončit. Kůže na bradavkách může být popraskaná, krvácet, mokvat, nebo na ní mohou být malé puchýřky. 

Proč vznikají? 

Pokud je miminko ve správné poloze, má dostatečně otevřenou pusinku, je bradavka opřená o horní patro v umístěná v zadní části pusinky, jazýček si přitahuje dvorec a přitlačuje dásněmi okolí dvorce a stimuluje vylučovací reflex a MM se uvolňuje.Pokud ale bradavka není dostatečně vzadu v pusince, bude se jazyk opírat o bradavku, což začne způsobovat bolest, dítě bude nespokojené a MM se nebude uvolňovat.

Tento problém se často objevuje hlavně u miminek, které byly přikrmovány lahvičkou.

Jak bojovat proti rozpraskaným bradavkám? 

Je nutné napravit techniku přisátí miminka a jeho polohu, tam bude stěžejní problém.

Existují preparáty již zmiňované, hydrogelové obklady, chrániče na bradavky, kalciové masti, Hemagel, Nipple cream, nebo Diaper balm od firmy Motherlove, Purelan od Medely, stříbrné kloboučky,…

„Pokud si nevíte rady, vždy se raději obraťte na laktační poradkyni,“ doplňuje Simona.

Může bolavé bradavky způsobovat dlouhé kojení?

Nepřiměřeně dlouhé kojení bude bradavky velmi zvlhčovat, způsobovat mokvání a tím iritovat jemnou kůži bradavky, která pak praská a je velmi přístupná infekci nebo kvasince,“ vysvětluje Simona Lazzari. 

Kvasinková infekce

Bradavky jsou bolavé a to jak při krmení, tak mezi ním. Maminky často popisují bolest jako pálení nebo řezání, někdy mluví o bodavém pocitu od bradavky směrem k lopatce. Na bradavkách a dvorci se může objevit červený ohraničený flíček, kůže je prosáklá, jemná a lesklá. Miminko bude mít pravděpodobně bílý povlak na vnitřní sliznici úst nebo na jazyku.

Proč vzniká?

Kvasinky máme v těle všichni, ale když se přemnoží, nastane problém. Tělo ženy je po porodu dočasně méně odolné a kvasinky se vyskytují na běžných površích již v porodnici, přes veškerou hygienu, která tam probíhá.

Tato situace může nastat i po užívání antibiotik, nebo při nízkém množství železa v těle matky.

Jak bojovat s kvasinkovou infekcí?

Prevence, by měla být automatická již v porodnici, kvasinka se šíří kapénkovou nákazou, tzn. že velmi snadno a velmi rychle. Doporučuji ženám svědomitou dezinfekci rukou vždy, když se chystají kojit, sahat na miminko, dotýkat se prsou, obličeje, genitálií. 

Prsní vložky udržujte suché a stále čisté, během kojení je nenechávejte na otevřeném místě, aby nedocházelo ke kontaminaci – schovejte je třeba pod polštář… Tato opatření platí pro porodnici, doma stačí ruce dobře umýt.

Pokud máte podezření na kvasinkovou infekci, prsa omyjte mýdlovou vodou po kojení – zbavíte se tím zbytků mateřského mléka, které je sladké a kvasinky z něj profitují.

„Naneste na prso Diaper balm od firmy Motherlove (přírodní a účinný preparát, kterému dávám přednost před chemickými medikamenty), před kojením se nemusí odstraňovat. Doporučuji také  Canesten/ Pevaril (v lékárně dostupné bez receptu), před kojením je však nutné prsa omýt mýdlovou vodou. I miminko by mělo být ošetřené v ústní dutině, osvědčený ale pouze z Německa přivážený je preparát Infecto Soor Mundgel, nebo genciánová violeť. V každém případě se obraťte na odborníka – laktační poradkyni, nebo vyhledejte vašeho lékaře, který vám předepíše účinné léky.“

Ucpaný mlékovod, neboli retence mléka 

Prso může být zarudlé a bolestivé, boule v prsu je na dotek hmatatelná. Může být citlivá jen bradavka a dvorec a při veškeré snaze nelze mateřské mléko z prsu odsát.

Proč vzniká?

Mlékovod se může „ucpat“ během krmení, při nedostatečném sání, velmi krátkém kojení, i nevhodná poloha se může na stavu podílet.  Důsledkem toho se mléko v mlékovodu a mléčných váčcích hromadí, dochází k přetlaku, opuchlinám, zúžení mléčných kanálků, které se pak mohou ucpávat. Během odstraňování tohoto problému lze dokonce pozorovat, jak z prsu vychází jakýsi útlý ztužený mléčný „hádek“, který byl mechanickou bariérou.

Jak bojovat s ucpaným mlékovodem?

Především lokálně dobře zahrát, jemně, ale důsledně pomasírovat a pak odsát, aby se bradavce i celému prsu ulevilo. Preventivně dbát na správnou techniku kojení, viz výše, dopřát dítěti čas, upravit polohu dítěte tak, aby bradičkou směřovalo k poškozenému místu (docílí se tak intenzivnějšího odtoku mateřského mléka), nebo zahájit odsávání mateřského mléka odsávačkou, která splňuje optimální předpoklady pro svou funkci.

Pokud problémy přetrvají, vyhledejte vašeho lékaře.

Mastitida

Prsa jsou horká, červená, napjatá, velmi citlivá a bolestivá. Mastitidu obvykle provází také horečka a pocit schvácenosti, únavy a vyčerpání, je přirovnatelná k chřipkovému onemocnění.

Proč vzniká?

Mastitida je zánětlivý proces probíhající v prsu. Na vině může být oslabení imunitního systému maminky, vyčerpání, ale zvlášť půjde o nevyprázdněná prsa během kojení, nahromaděné mateřské mléko, spojené s retencí, zánětlivé ložisko, které mohlo vzniknout na bradavc. Neléčená mastitida je nebezpečná a vyžaduje rychlou pomoc.

Jak bojovat s mastitidou?

Pokud zachytíte náznaky na začátku rozvíjejícího se onemocnění, stačí prsa odsát, zchladit studeným obkladem, nejlépe tvarohem, nebo zelným listem (pomačkaným, aby se lépe uvolnily silice) přiloženým přímo na prso a překrytým studeným obalem.

Homeopatie konkrétně Belladonna 5/9CH užívaná po častých dávka (poraďte se s homeopatem), může situaci zvrátit k uzdravení. Vydatný odpočinek, ideálně klid na lůžku je podmínkou.

Pokud příznaky přetrvají déle než 24 hodin, nebo se stav rychle zhoršuje, vyhledejte svého lékaře. Obvykle se mastitida léčí antibiotiky na 7-14 dnů. Během léčby stále dochází ke kojení, tak jako dříve, pouze pokud by odcházel hnis, nebo krev se kojení nedoporučuje. Nebojte se přenosu infekce na dítě, myslete stále na to, že mu současně s mateřským mlékem dopřáváte i ochranné látky, které jsou součástí, a tím jej chráníte.

Počítejte ve dnech onemocnění a po něm s poměrně významným poklesem množství mateřského mléka. Během rekonvalescence a po ní pak častým přikládáním, střídáním prsů během kojení a nočního kojení stav napravíte.

Pokud ne, jsou prostředky, které pomohou ke zvýšení laktace.

„Nejdůležitější pro prevenci všech těchto starostí je správná technika kojení a důsledná péče o prsa. Informací je mnoho a všude, není snadné se v nich zorientovat, proto doporučuji – kontaktujte laktační poradkyni, která situaci zanalyzuje, diagnostikuje, poradí a vše vysvětlí,“ uzavírá Simona Lazzari. 

Článek vznikl ve spolupráci s laktační poradkyní, porodní asistentkou, dětskou sestrou a dulou Simonou Lazzari.

Simona se dále věnuje předporodním kurzům, lekcím plavání s miminky a cvičení pro děti v předškolním věku.

Jak sama říká – „Má práce je můj koníček, stálá motivace a zároveň obrovská satisfakce. Mám to životní štěstí, že se mi podařilo skloubit to co mám ráda s tím co je důležité, velmi potřebné a žádané.“

DULA PODOLÍ