Domů » Miminko a batole » Lékařské okénko » Dětský příkrmový kalendář od pediatričky

DĚTSKÝ PŘÍKRMOVÝ KALENDÁŘ 

Když přijde čas na první lžičku, začne se strava kojence postupně obohacovat o nové chutě, vůně a konzistence. V rámci zavádění nemléčné stravy má před sebou dítě dlouhou cestu, která má svá pravidla.

První zeleninový nemléčný příkrm 

První lžička dítěte by měla obsahovat zeleninové pyré podávané v poledne. Krom toho, že se miminko začíná učit jíst, začíná se mu i vytvářet důležitý režim a je velmi vhodné dbát na to, aby se na konci cesty příkrmů dostalo miminko na pravidelný režim o snídani, dvou svačinách, obědu a večeři.

Zeleninu vybíráme zprvu sladší a vždy podáváme jeden druh po dobu alespoň tří dnů. Pak následuje jiný druh zeleniny. Tyto časové rozestupy mají svůj důvod. Pokud by dítě reagovalo na potravinu alergickou reakcí, budeme vědět, který druh potraviny je na vině.

Masozeleninový příkrm

Jakmile vyzkoušíte několik druhů zeleniny, můžete do stravy dítěte přidat i velmi důležitý zdroj bílkoviny, železa a mastných kyselin – maso. Snažíme se vybírat libové maso krátce žijících zvířat, jako například kuře, králík, krůta a sladkovodní rybu.

Množství masa na porci by měla být jedna polévková lžíce (což je cca 20 g masa). Jednou za týden tuto porci vyměníme za důkladně uvařený vaječný žloutek. Vyvarujte se až do 1 roku podávání vaječného bílku.

První ovocná svačinka

Pokud má za sebou miminko ochutnávky nejrůznějších kombinací masozeleninových poledních příkrmů, můžeme zařadit do jídelníčku dítěte ovocné dopoledne. Začínáme s jednodruhovými svačinkami podušeného ovoce (jablíčko, hruška, meruňka…), které začneme postupně kombinovat. Pokud miminku nedělá ovoce problémy, můžeme do jídelníčku zařadit i na jemno nastrouhané syrové jablíčko.

Vždy platí, že po jídle nabízíme dítěti možnost dokojení, které takto malý kojenec jistě neodmítne. Svačiny se snažte nijak nedoslazovat, protože ovoce již samo o sobě velice sladké je a obsahuje ovocný cukr – fruktózu. Pokud budete svačiny dále doslazovat, zbytečně tím zatížíme organizmus dítěte a navíc ho budete zvykat ke sladké chuti.

Mléčné výrobky do jídelníčku kojence

Zvládli jste společně zařadit do každodenního jídelníčku masozeleninový oběd i ovocnou dopolední svačinu? Pak je nejvyšší čas na první mléčné příkrmy. Za zcela nevhodné považuji nejen smetanové jogurty jako jsou Lipánky a Pribiňáčky, ale též ovocné jogurty. Dětem nabízíme k prvnímu mléčnému ochutnání vždy jogurt bílý. Pokud budeme chtít později jogurt zpestřit, přidáme do něj ovoce a ovocný jogurt tak vytvoříme doma. Můžeme zařadit i tvrdé kvalitní sýry s obsahem tuku 20-30% v sušině.

Po cca dvou měsících máme kojence na smíšené stravě, která by měla kopírovat následující schéma. Snažte se mu pravidelnost udržet, respektujte 5 jídel denně a zbytečně nesvačinkujte v průběhu celého dne. Je to důležité v rámci správných stravovacích návyků, které si dítě ponese po zbytek svého života.

snídaně: kojení / umělá mléčná dávka

svačina: ovocná přesnídávka / čerstvé ovoce

oběd: pestrý masozeleninový příkrm

svačina: bílý jogurt / tvaroh

večeře: kojení / umělá mléčná dávka

Autorkou článku je MUDr. Michala Knězková 

Mladá lékařka a především máma dvou holčiček, která pořádá kurzy první pomoci pro maminky, vede vlastní blog mklife.cz a miluje cestování a dobrodružství.

IMGP0113-Edit-2 (1)