Domů » Miminko a batole » Batole » Jak zabavit batole?

JAK ZABAVIT BATOLE?

Pestrou zábavou podpoříte psychomotorický vývoj dítěte. Jak batole zabavit, aby se díky hraní rozvíjelo a zároveň jej hra bavila?

Pískoviště

Děti rády tancují, zpívají, povídají, poslouchají vyprávění, jen tak si hrají, honí se a lumpačí. Vezměte dítě na písek nebo hřiště, kde s ním budete dovádět. Postavíte bábovky a hrady, můžete hrabičkami dělat rýhy do písku a zasazovat do něj květinky. Na hřišti vyzkoušíte klouzačku, houpačku, kolotoč. Podívejte, zda je ve vašem okolí hřiště pro děti do tří let. Na něm najde vhodnou zábavu i stejně staré kamarády.

Odrážedlo

Venku se může prohánět na odrážedlu. Zpočátku bude těžké udržet stabilitu a pochopit, jak se na vozítku jezdí, ale až to bude umět, bude z něj nadšené. Když dítě získá jistotu a bude jezdit rychle, myslete na bezpečnost a pořiďte mu na odrážedlo helmu a chrániče (od dvou let a více).

Stavebnice

Děti milují skládat z kostek věže, domečky, hrady, mosty, zdi. Cokoli vás napadne, můžete společně z kostiček vytvořit. Uvidíte, že stavění je opravdová zábava.

Domácí práce

Vaření děti baví. Je to činnost, při níž poznávají neustále něco nového, neotřelého. Napodobují svoji maminku a zároveň vytváří dobrůtku, kterou mohou sníst. Rádi vaří kluci i holky. Dejte pozor, aby se dítě neporanilo, nebo nesnědlo nevhodné potraviny.

Úklid nadchne každého malého neposedu. Pořiďte mu dětskou úklidovou sadu a uvidíte, jak bude zametat, vytírat a utírat poličky. I zde myslete na bezpečnost.

Schovávejte se

Schovávaná hraje prim. Děti se rády schovávají a mají legraci z toho, když je rodiče hledají. Později hrajte na schovávanou cíleně, stejně jako můžete schovat hračku, a poté ji hledat.

Vyrobte si hračky doma (DIY)

Vezměte zbytky papíru, plastových lahví, látky, staré ponožky, punčochy, ruličky od toaletního papíru a vyrobte si doma hračky, loutky, divadlo, adventní kalendář nebo maňásky.

Jak se zabavit v létě

Velké teplo dětem nesvědčí. Zkuste si s nimi užít cachtání ve vodě. Dítěti napusťte trošku vody do bazénku a dejte mu do něj hračky. Uvidíte, že si vedro zamiluje. Při této zábavě na něj raději dohlížejte, i přesto, že bude v bazénku málo vody. Děti mohou uklouznout, poranit se, případně se napít vody a dusit se. Katastrof se může stát hodně.

Čtení pohádek

Přečtěte dětem pohádku. Povídejte si s nimi o tom, co vidí na obrázku, jak dělají zvířátka a jaký zvuk vydává auto. Děti knížky zajímají a rády se dívají, co se kolem nich děje. Při prohlížení knížek mají nejraději komentář dospělého.

Kreslete

Pořiďte pastelky, fixy, papír a hurá do toho. Zpočátku malému kutilovi kreslení nepůjde. S přibývajícím věkem bude pastelky zbožňovat a dožadovat se malování stále častěji.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5