Domů » Miminko a batole » Jak vybrat kočárek?

JAK VYBRAT KOČÁREK?

Věříte na pověry? Pokud ano, pořiďte si kočárek až po porodu, nebo jej schovejte do narození miminka u budoucích prarodičů. Vybírat jej můžete po celé těhotenství. Zkuste se projet s kočárkem po prodejně, nebo povozte dítě kamarádce. Kočárek musí vyhovovat vám i potřebám dítěte. Pojďme se podívat na to, z jakých kočárků můžete vybírat.

Druhy kočárků dle užití

Hluboké – samostatný hluboký kočárek se prodává stále méně. Hlubokou korbičku využijete od narození do šesti měsíců věku dítěte (jedlíci z korby vyrostou klidně po čtvrt roce). Nejvhodnější je zakoupit ji jako součást kombinovaného kočárku.

Sportovní – je určen pro děti od šesti měsíců. V obchodech na vás čeká široké spektrum produktů. Výrobci označí sportovní kočárek dle doporučeného věku dítěte a udávají maximální hmotnost.

Pro děti od 6 do 18 měsíců jsou nejvhodnější sportovní kočárky s otočnou sedačkou, která se nasadí na konstrukci a dítě můžete i se sedačkou otočit po směru nebo proti směru jízdy. Tyto modely patří do vyšší cenové kategorie, ale představují pro vás i pro batole jistý typ komfortu.

Sportovní kočárek s látkovou sedačkou, která se upíná ke konstrukci a není možné ji otočit, vyjde na polovinu ceny. Dítě sedí po směru jízdy, ale na rodiče nevidí. Ocení jej starší batole, které má v sedačce dostatek místa, je pro něj pohodlná, a má rozhled na okolí. Na vybrané druhy sportovních kočárků dokoupíte hlubokou korbu.

Kombinované – představují kombinaci sportovního a hlubokého kočárku. Na konstrukci jde pomocí adaptérů nasadit hluboká korba, autosedačka a otočná nebo upínací sedačka. Tyto kočárky patří k nejoblíbenějším.

Golfové hole – hodí se do měst, jsou skladné, lehké a ocení je rodiče dětí, které sami chodí a kočárek využívají občasně. Tvrdá kolečka jezdí bez problémů pouze na rovném povrchu a do terénu se nehodí. Rodičovské madlo není spojeno v celistvou rukojeť, košík není tak prostorný jako u sportovního kočárku. Plátěná sedačka nemá polstrování. Kočárek je určený pro děti od dvou let.

Polohovatelnost

Ohlížejte se na to, zda je možné kočárek polohovat do úplného sedu a úplného lehu. Častým problémem u sportovních verzí s otočnou sedačkou je jejich nemožnost položit opěradlo do úplného lehu. Naopak u sportovních kočárků napnutých na konstrukci není možné umístit opěrku do úplného sedu (tento problém lze vyřešit pásky, které se připevní ke konstrukci). Levnější varianty golfových holí nemají polohovatelnou opěrku zad. Dražší model nabízí úplný leh a dítě se pohodlně vyspí.

Kolečka

Nafukovací kolečka představují komfort pro vás i pro dítě. Lépe tlumí otřesy a kočárek se dá dobře ovládat. Na druhé straně hrozí riziko píchnutí kola. Umělohmotná kolečka se ježděním opotřebují a neposkytují pohodlnou jízdu. Před nákupem si zjistěte cenu náhradních koleček a možnost jejich výměny. U některých modelů nelze vyměnit duši a musí se zakoupit úplně nové kolo.

Rozměry

Záleží na vašich možnostech skladování a přepravy kočárku, rozměrech vstupních dveří a výtahu. Před nákupem změřte výtah, vstupní dveře do domu či bytu a kufr auta. Kočárek můžete složit, avšak každodenní skládání představuje určitý typ diskomfortu pro dítě i rodiče.

Bezpečnost

Na vybraných modelech výrobce uvádí počet bodů v testování bezpečnosti, kterou provádí nezávislé laboratoře v České republice a v Německu. Vysoké bodové ohodnocení výrobce zmíní v propagačním materiálu.

Doplňky

Variabilita doplňků se liší dle typu kočárku a výrobce. Podívejte se, jaké doplňky můžete ke kočárku zakoupit, co je zahrnuto v pořizovací ceně, a kde můžete obstarat neobvyklé či pěkné doplňky z univerzálně šité kolekce.

Pramen: Makarovská, N., Dětský kočárek, Plzeň, 2012; Test kočárků, dTest, 5/2016; Kinder­wagen: Gute Kombis, schlechte Kombis Stiftung Warentest