Domů » Miminko a batole » Spalničky u dětí

SPALNIČKY U DĚTÍ

Vysoce infekční onemocnění způsobuje RNA virus patřící do čeledi paramyxovirů. Infekci přenáší nemocný jedinec až do šestého dne po vzniku vyrážky. Rozšíří se kapénkovou nákazou skrze sliznice (spojivky, sliznice respiračního traktu). Inkubační doba je deset až čtrnáct dní. Děti jsou proti spalničkám očkovány vakcínou MMR od 15. měsíce věku.

Symptomy: V prvních čtyřech dnech trápí nemocného teploty, kašel, rýma a zánět spojivek. Poté se objeví vyrážka za ušima, na zátylku a šíří se dále po obličeji až na trup a končetiny (tzv. Koplikovy skvrny). Barva skvrn je červená až červenohnědá. Skvrny postupně tmavnou. Vyrážka vymizí za pět dní. U dospělých má onemocnění závažnější průběh.

Léčba: Při podezření na spalničky navštivte neprodleně lékaře. Nemocný by měl odpočívat na lůžku, podstatné je snížit horečku a zabezpečit dostatečný přísun tekutin. V těžkých případech je nutná hospitalizace. Onemocnění s sebou může nést další komplikace v podobě zápalu plic, zánětu středního ucha, encefalitidy.

Pramen: Lexová, P., Manďáková, Z. a kol., Spalničky – význam onemocnění a aktuální situace v Evropě, Oddělení epidemiologie infekčních nemocí, CEM-SZÚ, 2017

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Očkovací kalendář