Domů » Miminko a batole » Miminko » Spánek u dětí

SPÁNEK U DĚTÍ

Vytvořit miminku pravidelný režim nebývá pro rodiče snadný úkol. Dítě si v prvním roce života musí zvyknout na režim spánku a bdění. Víte, jak uspat miminko a kolik hodin denně má dítě spát?

Kolébka a šátek

Po narození miminka odmítají spát v postýlce a vyžadují houpavý pohyb, na nějž byla zvyklá v matčině břiše. Ideální je pořídit novorozenci kolébku, kde jej pohoupáte. Po prvním měsíci přesuňte dítě do postýlky s pevným podkladem. Někdy spí miminka pouze tehdy, jsou-li nošena, chována nebo držena. Položíte-li je do postýlky, ihned se probudí a pláčou. Pro novorozence je těžké přizpůsobit se novému světu, stejně jako je pro rodiče těžké v prvních týdnech o miminko pečovat.

Spánek novorozence

Potřebu spánku novorozence ovlivňuje i jeho povaha. Dítě může být nesmírně aktivní nebo nadmíru klidné. V době porodu je závislé na matce a závislosti se zbavuje až několik měsíců po narození. U každého miminka je doba spánku individuální. Přesto i kojenci mají denní režim. V prvních týdnech života bude miminko často plakat a možná, že bude mít problémy s usínáním. Zkuste mu k usínání pustit zvuk vysavače nebo bílý šum.

Spánek batolat

Děti i dospělí se v noci budí. Problémem u batolat nebývá spánek jako takový, ale schopnost po probuzení samo usnout. S přibývajícím věkem pořiďte plyšovou hračku na spaní, která bude fungovat jako uspávač. Podívejte se na psychomotorický vývoj dítěte od narození až do tří let.

Délka spánku u dětí do tří let

Věk Délka spánku považovaná za normální (v hodinách) Poznámka
0 – 2 měsíce 10 – 19 Kojené děti spí 1–3 hodiny, děti na umělém mléku spí 2–5 hodin. Mezi spánkem bdí 1–2 hodiny.
2. – 3. měsíc Vytváří se pravidelný rytmus spánku a bdění za přispění rodičů.
3 – 12 měsíců 9 – 10 hodin v noci, přes den 3 – 4 hodiny Postupně se snižuje počet denních spánků na jeden.
1 – 3 roky 9,5 – 10,5 hodiny v noci, přes den 2 – 3 hodiny Dítě se může v noci budit úzkostí.
Pramen: Štěrbová, K., Abnormální události v noci u dětí, Pediatr. praxi 2015; 16(3): 156–159

Doba spánku uvedená v tabulce pro příslušný věk je orientační.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Solmaz, E., Konečně spí celou noc!, Grada, 2013; Velemínský, M., Naše dítě špatně spí, Triton, 2007; Pramen: Štěrbová, K., Abnormální události v noci u dětí, Pediatr. praxi 2015; 16(3): 156–159