Domů » Miminko a batole » Spánek kojenců a batolat

SPÁNEK KOJENCŮ A BATOLAT

Potřeba spánku je pro každé dítě velice individuální, tak můžete mít štěstí na Šípkovou Růženku nebo mít doma naopak úplného nespavce, u kterého je zázrak, když zamhouří oka během dne na déle než půl hodiny.

Potřeba spánku je individuální 

Zatímco novorozenci mají potřebu spánku velice vysokou a může to být až 20 hodin za den, u kojenců a batolat tato potřeba postupně klesá a zkracuje se. Začíná převládat fáze bdělosti nad potřebou spánku.

Koncem třetího měsíce spí kojenci přibližně 10 hodin přes noc s tím, že se budí na kojení. Kojenci mají  oproti nám nepravidelné střídání hlubokého a neklidného spánku, ve kterém se jim zdají sny a právě se i snáz a často budí . V tomto věku ještě ukládáme většinu dětí k 1-2 denním spánkům, které si dítě samo zruší okolo 10.-11. měsíce a ponechá si jeden spánek (typicky po obědě). Opět se tady jedná jen o orientační hranice, protože každé dítě je velice individuální.

Pravidelný rytmus jako základ spánku

U batolat už pozorujeme spánkový rytmus podobný starším dětem, tedy za noc 8-10 hodin spánku, kdy už se není třeba budit na krmení a jeden denní spánek, který je typicky po poledni a s měl by tento odpočinek dítěti vydržet i v době docházky do mateřské školy.

Ať už ale naspí děťátko libovolný počet hodin, velice důležitý je v tomto ohledu harmonogram a vaše domácí rituály. Ty jsou nejlepší pro vytvoření vzorce, podle kterého se organizmus dítěte nastaví a bude spolehlivě fungovat.

Od narození zkuste miminko postupně zvykat na den a noc. Pokud si miminko režim obrátí, snažte se ho přes den nenechat tolik spát, bušte jej, aktivně zabavujte, aby se podařilo nastavit klasický režim, kdy kojenec rozliší spánek denní a ten noční.

Je čas jít spát? Najděte si doma společný rituál, který bude příjemný vám i dítěti a pravidelně jej dodržujte. Docílíte tak pevného bodu, kdy dítě pochopí, že právě teď nastal čas, kdy jdeme spinkat. Dokud děti neumí vnímat čas, jsou pro ně pravidelnost a rituály tím, co je udržuje v jistotě a vědomí, že je vše tak, jak být má.

Andrea Růžičková se ptá: Vše o dětském spánku

 

Autorkou článku je MUDr. Michala Knězková 

Mladá lékařka a především máma dvou holčiček, která pořádá kurzy první pomoci pro maminky, vede vlastní blog mklife.cz a miluje cestování a dobrodružství.

IMGP0113-Edit-2 (1)

Leave Your Reply