Domů » Miminko a batole » Lékařské okénko » Lékařka radí – plané neštovice u dětí

PLANÉ NEŠTOVICE U DĚTÍ

Nejčastějším hlášeným infekčním onemocnění v ČR jsou Plané neštovice. Příčinou tohoto onemocnění je herpetický virus varicella zoster (VZV).

Při prvním setkání s tímto virem dochází k manifestaci planých neštovic (varicella). Po odeznění klinických obtíží zůstává virus celoživotně v organizmu a může se opět „probudit“ (i opakovaně) ve formě pásového oparu (herpes zoster).

Onemocnění se může objevit v kterémkoli věku, ale nejtypičtějším obdobím prodělání planých neštovic je školní a školkový věk dětí.

Inkubační doba a nakažlivost onemocnění

Plané neštovice mají dosti dlouhou inkubační dobu, která se udává od 6 do 23 dní. Nejvíce nakažlivý je nemocný jeden den před výsevem charakteristických puchýřků a dále v průběhu onemocnění v prvních dnech, kdy je vylučován z kožních puchýřků. Nakažlivost u pásového oparu je o mnoho nižší než u planých neštovic.

Příznaky planých neštovic 

Prvními příznaky jsou zvýšená teplota a únava. Poté se na kůži objeví charakteristická vyrážka. Úvodní červený „pupínek“ se postupně mění v puchýřek s vodnatým obsahem, který se postupně kalí (2.-4. den výsevu). Puchýřky postupně zasychají v krusty (4.-5. den výsevu).

Množství vysoce svědivých puchýřků se může různit. Některé děti jich mají pár, jiné desítky, některé dokonce stovky. U dětí, které byly proti planým neštovicích očkované vidíme průběh  jen s pár puchýřky.

Výsev puchýřků probíhá v několika vlnách, takže vedle sebe vidíme stadia puchýřků, které se plní obsahem a vedle již puchýřky zhojené krustou. Výsev je pravidelně doprovázen horečkou v celé své době.

Typickou oblastí výsevu je vlasatá část hlavy, sliznice ústní dutiny, zevní zvukovod či okolí konečníku a pohlavních orgánů. Po zhojení na kůži nevznikají jizvy.

Jak léčíme neštovice 

Léčba planých neštovic je pouze symptomatická. Horečku se snažíme srazit běžně dostupnými antipyretiky (panadol, paralen, nurofen). Proti svědění bojujeme běžně dostupnými antihistaminiky (zirtec, zodac, fenistil).

Prevence očkováním 

I přesto, že je dnes možná ochrana před tímto onemocněním vakcinací, je tento způsob prevence velmi málo využíván.

V České republice je vakcína na trhu od roku 2002. Očkovat je možné od 9 měsíců věku (Varilrix). Očkování se provádí dvěma dávkami, u malých dětí v kombinované očkovací látce (Priorix tetra: spalničky, zarděnky, příušnice, neštovice) nebo samostatně (Varilrix).

Rozhodnutí o eventuálním očkování je vždy na rodičích nebo v dospělosti na zájemci s tím, že po obeznámení s riziky, zvolí variantu očkovat či neočkovat.

 

Autorkou článku je MUDr. Michala Knězková 

Mladá lékařka a především máma dvou holčiček, která pořádá kurzy první pomoci pro maminky, vede vlastní blog mklife.cz a miluje cestování a dobrodružství.

IMGP0113-Edit-2 (1)