DĚTSKÁ KOSMETIKA
Při výběru dětské kosmetiky se ohlížejte na její složení a také na to, jakou pokožku zanechá. Dětská kůže je citlivá a tenká, proto je třeba při výběru kosmetických preparátů dbát na to, aby po jejich použití zůstala kůže vláčná a vlhká.
Jak se liší dětská kůže od kůže dospělého?
- Tloušťka kůže je poloviční.
- Rohová vrstva je extrémně tenká.
- Kolagenní vlákna jsou tenká.
- Spojení mezi pokožkou a škárou není pevné.
- Podkožní tuk se ukládá postupně a u novorozenců ho není mnoho.
- Mazové žlázy fungují až od 4. měsíce.
- Reakce kožního povrchu se upravuje ve 4. týdnu života.
Dětská kosmetika nesmí obsahovat alergizující složky. Díky tomu zanechá pokožku měkkou a vláčnou, nevysuší ji.
Mýdlo
Klasická mýdla zahrnují alkalické složky, které narušují ochranný kožní plášť. Po jejich použití miminko pokožka svědí, pálí, a dokonce se může zanítit. Pro kojence se hodí mýdlo s neutrálním pH, staršímu dítěti kyselé pH napomáhá k regeneraci kožního pláště. Mýdlo se skládá z glycerinu či lecitinu, vitaminu E, případně panthenolu (hojivý a zklidňující účinek).
Krém na opruzeniny
Mezi nejvhodnější patří mastě s obsahem dexpanthenolu, rybího tuku nebo oxidu zinečnatého.
Tělový krém nebo olej
V prvních týdnech života je pleť suchá a přirozený ochranný plášť slabý. Obličej ošetřujte krémem bez obsahu vody, tělo potírejte olejem bez parfemizace.
Šampon
Předností šamponů pro děti je jemnost. Vnikne-li dětský šampon do očí při koupání, nepálí. Novorozenci omývejte hlavičku bez šamponu.
Alergická reakce a atopický ekzém
Kůži novorozence je třeba věnovat náležitou péči. U miminek se může projevit atopický ekzém nebo silná alergická reakce na některé kosmetické přípravky. Zaznamenáte-li vyrážku po použití krému, přestaňte jej ihned aplikovat. Nekvalitní dětské oleje kůži spíše vysuší, než promastí. Při kožních obtížích vyhledejte pediatra.