Domů » Miminko a batole » Nedonošená miminka – co se děje po narození, co je korigovaný věk?

NEDONOŠENÁ MIMINKA

Za nedonošená označujeme miminka, která se narodí před ukončeným 37. týdnem těhotenství. Na to, jak dlouho se sledují, do jakého věku musí být v nemocnici, jak se o ně pečuje a také co je to korigovaný věk, jsme se podívali s laktační poradkyní a dulou Simonou Lazzari.

Rozlišujeme 4 stupně nedonošenosti

  • Lehká nezralost (32. – 36. týden těhotenství)
  • Střední nezralost (28. – 32. týden těhotenství)
  • Těžká nezralost (26. – 28. týden těhotenství) – zkratka VLBW (very low birth weight)
  • Extrémní nezralost (dříve, než v 26. týdnu těhotenství) – zkratka ELBW (extremely low birth weight)

Neonatologie, obor, který se specializuje na nedonošené děti, jde naštěstí stále dopředu a v České republice patří k nejlepším na světě. Platí, že kolem 24. – 25. týdne těhotenství (tedy asi od hmotnosti 500 – 800 g) už má miminko vytvořeny všechny orgány, ale jejich funkce jsou velmi nevyzrálé, tělíčko nedonošeného miminka je zmenšenina novorozence.

Díky dokonalé souhře všech medicinských oborů, specializovaném přístupu, technice poslední generace, fundovaných lékařů a sester a v neposlední řadě v dlouhodobém sledování jejich vývoje a zdravotního stavu, je i těmto dětičkám postupně dopřán plnohodnotný život.  

V České republice se předčasně rodí zhruba 6 % dětí, které nedosáhly porodní váhy 2500 g.

Proč se děti rodí předčasně? 

Příčin předčasného porodu může být celá řada.

Nejvíce se na těchto situacích podepisuje zdravotní stav matky, autoimunitní onemocnění, genetika, alkoholismus, kouření závislost na omamných látkách, nepřiměřený stres, malnutrice, závažně nevhodná životospráva. To vše může způsobovat špatné placentární vyživení, nedostatečné průtoky krve v placentárním oběhu, což může vést k hypoxii, špatnému vývoji a prosperitě plodu.

Porod nedonošeného miminka vždy provází strach rodičů, úzkost a obavy z budoucnosti. Novorozenec totiž čelí celé řadě komplikací. Malé tělíčko ještě není dostatečně připravené na oddělení od matky, plíce nejsou rozvinuté a tím nemohou převzít náročný úkol okysličení celého tělíčka, gastrointestinální aparát je velmi delikátní, termoregulace, celkový metabolismus a mnoho dalšího se teprve do vyvíjí.

Co se děje po narození nedonošeného děťátka 

Po narození je miminko umístěno do inkubátoru, který mu pomáhá s udržováním přiměřené tělesné teploty pomocí cirkulace zahřátého a zvlhčeného vzduchu, je-li třeba pod určitým tlakem. Cílem je omezit tepelné ztráty a tím redukovat vlastní produkci tepla na minimum – aby zbytečně nevyčerpávala organismus dítěte.

Inkubátor a s ním spojená zařízení neustále monitorují životní funkce a pomáhají malému tělíčku miminka překonat první dny a týdny, aniž by došlo k fatálnímu poškození.

Pokud to zdravotní stav dítěte dovolí, mohou se do péče zapojit co nejdříve i rodiče. Pro vývoj miminka je velmi žádoucí, aby bylo hýčkáno, mazleno, aby mu byly poskytnuty stimuly, které mu byly předčasně odebrány. Tzn. Vše, co v děloze dítě vnímalo, se zprostředkovává v rámci možností, prostřednictvím tzv. klokánkování.

Výživa nedonošeného miminka

V prvních dnech jsou miminka vyživována parenterálně, tedy pomocí infuzí. Základ tvoří roztok 10 % glukózy, dále aminokyseliny, tuky, ionty a stopové prvky. Pokud jsou podmínky vstřícné, přechází se na krmení sondou do žaludku, která se zavádí nosem, či ústy.

Strava v prvních dnech je velká alchymie a velmi sofistikovaná věda. Složení výživy má obrovský vliv na prospívání a prognózu dítěte.

Jakmile se objeví sací reflex a dítě nemá dýchací potíže, může se postupně zahájit kojení, nebo krmení ze specializované pomůcky, která připomíná lahvičku se lžičkou, nebo savičkou, uzpůsobenou velikosti nedonošence.

Ideální je, pokud maminka dítěte pravidelně a vytrvale odsává svá prsa a tím stimuluje nástup laktace, je zřejmé, že kolostrum – počáteční tekutina je pro dítě tou pravou a nezaměnitelnou výživou.

Kojení předčasně narozených dětí 

Lze předčasně narozené děti kojit?

Má-li miminko sací reflex vybavený, maminka může nabídnout mateřské mléko. Je-li její bradavka pro miminko snadno uchopitelná a udržitelná, pak ano, ze začátku je obvyklý ještě dokrm, protože si miminku celou dávku většinou vysát nepodaří, ale postupně se daří, tím jak miminko sílí a zraje.

Kojení předčasně narozených dětí 

„Korigovaný věk je datum předpokládaného porodu, který nebyl dodržen,“ vysvětluje Simona Lazzari. Například tedy, pokud se dítě narodí o dva měsíce dříve, ve čtyřech měsících se posuzuje pouze jako dvouměsíční.

Kolem dosažení korigovaného věku bývají děti obvykle propuštění do domácí péče, ale stav každého miminka je velmi individuální a vždy záleží na rozhodnutí lékaře.  

Jak říká Simona „Velmi záleží na celkové zdravotní kondici a vyspělosti dítěte, důležitým faktorem je i schopnost matky se o předčasně narozené miminko starat.

Po propuštění z nemocnice je nutné chodit s děťátkem na častější pravidelné kontroly, obvykle rehabilitace, specializovaná pracoviště se zaměřením, které dítě potřebuje a stále velmi pečlivě sledovat jeho vývoj.

Článek vznikl ve spolupráci s laktační poradkyní, porodní asistentkou, dětskou sestrou a dulou Simonou Lazzari.

Simona se dále věnuje předporodním kurzům, lekcím plavání s miminky a cvičení pro děti v předškolním věku.

Jak sama říká – „Má práce je můj koníček, stálá motivace a zároveň obrovská satisfakce. Mám to životní štěstí, že se mi podařilo skloubit to co mám ráda s tím co je důležité, velmi potřebné a žádané.“

DULA PODOLÍ

Leave Your Reply