Domů » Miminko a batole » Dusičnany v zeleninových příkrmech

DUSIČNANY V ZELENINOVÝCH PŘÍKRMECH

Obsah dusičnanů v příkrmech kupovaných či doma připravených, to je tématem diskuze posledních let a je o nich slyšet stále častěji. Důvodem, proč se obsah dusičnanů ve stravě dítěte řeší je onemocnění, které se nazývá methemoglobinemie kojenců.

Methemoglobin je typ hemoglobinu, který není schopen v červených krvinkách vázat kyslík a snižuje tak jeho obsah v organizmu. Nedostatkem kyslíku v těle dítěte tak dochází k promodrávání akrálních částí těla a případnému dušení.

Methemoglobinemie kojenců

Toto onemocnění je však možné u kojence do věku 6 měsíců. Jen do této doby totiž mají v těle přítomné bakterie, které přemění dusičnany z jídla a tekutin na nebezpečné dusitany. Ty jsou pak na vině, že se hemoglobin (schopný vázat kyslík) přemění na škodlivý methemoglobin (neschopný vázat důležitý kyslík).

Výše uvedeného vyplývá, že obavy jsou oprávněné pouze tehdy, pokud dítěti nabídnete první příkrmy před 6.měsícem věku. Pokud začnete s příkrmy dříve, je nutné obsah dusičnanů ve stravě dítěte hlídat a za bezpečnější se pak považují příkrmy kupované, kde je jejich hladina přísně monitorována. Rozhodně však netvrdím, že kupovaný příkrm je vhodnější než ten doma vyrobený. Pokud ale hodnotíme míru rizika vzniku methemoglobinemie, kupovaný příkrm nám z toho vyjde lépe.

Domácí příkrmy 

U domácích příkrmů, které připravujete sami, dávejte pozor především na výběr zeleniny. Za nevhodné (pro vysoký obsah dusičnanů) se považují: zelené fazolky, mrkev, dýně, špenát nebo červená řepa.

Kdo je ohrožen? 

Nejvyšším rizikem vzniku methemoglobinemie jsou ohroženi děti do 3 měsíců, které ještě nedokrmujeme. V této době je nutné hlídat hlavně přísun vody (u dětí přikrmovaných kojeneckou výživou) a připravovat mléko vždy z vody kojenecké, kde je hladina dusičnanů přísně hlídaná.

Kdyby nastala situace, že dítě začne po jídle promodrávat (hlavně okolí pusinky, okolo očí), je nutné ihned vyhledat lékaře. Stanový se z krve hladina methemoglobinu a situaci se podaří vyřešit. Je však nutné jednat a včas dítě k lékaři dopravit.

 

Autorkou článku je MUDr. Michala Knězková 

Mladá lékařka a především máma dvou holčiček, která pořádá kurzy první pomoci pro maminky, vede vlastní blog mklife.cz a miluje cestování a dobrodružství.

IMGP0113-Edit-2 (1)