Domů » Miminko a batole » Kojení » Kdy nelze kojit (kontraindikace kojení)

KDY NELZE KOJIT (KONTRAINDIKACE KOJENÍ)

Kontraindikace kojení nastává ve výjimečných případech a týká se pouze vybrané skupiny žen. Nemožnost kojit miminko můžeme rozdělit na částečnou, dočasnou, absolutní a domnělou. Tu, kdy si matka myslí, že kojení není možné, ale ve skutečnosti mu nic nebrání.

Částečná kontraindikace

Dítě trpí poruchou metabolismu nebo matka užívá drogy.

Absolutní kontraindikace

Matka nemůže kojit v případě, že jí bylo diagnostikováno onemocnění virem HIV, případně se nemoc rozvinula do dalšího stádia. Kojení nepřichází v úvahu při nákaze virem HTLV1, 2. Kojení ze strany dítěte není možné, má-li silnou alergii na laktózu. V takovýchto případech podávejte umělé mléko bez laktózy, které zakoupíte ve speciálních obchodech.

Dočasná kontraindikace

Pokud matka užívá léky, jež nejsou vhodné při kojení, nebo onemocněla nemocí virového původu, která není slučitelná s kojením, hovoříme o dočasné kontraindikaci. V praxi to znamená, že žena odstříkává mléko, které vylije. Dítě pije mléko umělé, a po vysazení léků a uzdravení se žena opět ke kojení navrátí. Mezi onemocnění, které zapříčiní nemožnost kojení, patří plané neštovice, herpes zoster či herpes simplex na prsu, chřipkový virus H1N1, aktivní TBC a chemoterapie.

Kdy o kontraindikaci nejedná

Matka může dítě kojit i v případě, že je silná kuřačka. Horečnatý stav (vysoké teploty 40 °C), viróza nebo nachlazení nejsou důvody pro ukončení kojení. Kojit je možné při očkování matky i dítěte, při požití alkoholu s dvouhodinovým odstupem, stejně tak při onemocnění hepatitidou A, B a C. Zánět prsu kojení nepřekáží. Jste na pochybách? Poraďte se s lékařem. Jestliže se chystáte užívat antibiotika, informujte lékaře o tom, že kojíte malé dítě. Existují antibiotika, která je možné užívat i v období kojení a těhotenství.

Kontraindikace ze strany dítěte

Dítě není možné kojit, trpí-li vzácným dědičným onemocněním metabolismu (fenylketonurie, galaktosemie, nemoc javorového sirupu) nebo silnou alergií na bílkovinu kravského mléka.

Pramen: Doporučení pracovní skupiny dětské gastroenterologie a výživy ČPS pro výživu kojenců a batolat, Česko-slovenská pediatrie, 2014, ISSN 1805-4501; Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Farková, B., Přehled preparátů umělé kojenecké výživy, Praha, 2009