Domů » Miminko a batole » Kojení » Odsávání mléka

ODSÁVÁNÍ MLÉKA

Nezkušené maminky může kojení bolet. A co víc. Mohou dostat horečku, která se projeví ve spojení se zánětem prsu. Vhodnou prevencí proti vzniku zánětu je odsávání mléka po každém kojení. Odsávání má i další výhody, mezi které patří jistá forma svobody při krmení, stimulace prsních bradavek a zvýšená tvorba mléka. Víte, jak vybrat odsávačku a proč mléko pravidelně odstříkávat?

Kdy a proč odsávat mléko

  • Odsávejte po každém kojení, protože odsávačka vytáhne z prsu zbytky mléka, jež způsobují mastitidu.
  • Máte-li nedostatek mléka, odsávání stimuluje prsní bradavky, a tím se jeho tvorba vyvolává. Při laktační krizi vám odsávačka pomůže.
  • Máte-li nadbytek mléka a nalitá prsa, miminko saje méně, než se vám tvoří mléka, odsávačka bude vaším dobrým pomocníkem. Přebytečné mléko odstříkejte a uložte v nádobce nebo ve speciálním sáčku do mazničky, kde jej můžete skladovat po tři měsíce. Před uložením jej označte datem spotřeby a napište na nádobku jeho množství.
  • Užíváte-li léky, které kojení neumožňují, můžete mléko odsát, vylít, a takto po dobu kontraindikace udržovat jeho tvorbu.

Jak mléko odsát

Odsávačku před použitím vysterilizujte. Můžete ji vyvařit ve vodě (alespoň 5 minut při 100 °C), použít parní sterilizátor či sterilizátor do mikrovlnné trouby. Jsou-li prsa tvrdá, přiložte na ně teplý obklad, nebo se před odsáváním osprchujte v teplé vodě. Stlačte bradavku a v momentě, kdy uvidíte první kapky, přiložte odsávačku k prsu a spusťte ji. Prsy vystřídejte několikrát. Doba odsávání by neměla překročit půl hodiny. Odsávejte pouze do úlevy.

Jakou vybrat odsávačku

Z odsávaček můžete volit manuální nebo elektrickou. Není vhodné používat balónkovou odsávačku, protože poškozuje prsní tkáň. Můžete si zapůjčit profesionální odsávačku přímo v porodnici, případně se v porodnici zeptat na možnosti vypůjčení (týden průměrně stojí 150 – 200 Kč).

Podívejme se na to, jaké jsou rozdíly mezi manuální dvoufázovou a elektrickou dvoufázovou odsávačkou mateřského mléka.

Rozdíly mezi dvoufázovou manuální a elektrickou odsávačkou

Parametr Manuální odsávačka Elektrická odsávačka
Cena Nízká (+/- 1000 Kč) Vyšší (+/- 2000 – 4000 Kč)
Efektivita odsávání Nižší Vysoká
Frekvence odsávání Občasná Pravidelná – několikrát denně
Složitost skládání Snadné Složitější
Přenosná Ano Ano
Náhradní díly Ano Ano
Přizpůsobí se tvaru prsu Ano Ano
Pohodlnost odsávání Střední Vysoká

Hlavní rozdíly vidíme v ceně a pohodlnosti odsávání. Manuální odsávačku musíte pravidelně v rychlých intervalech mačkat tak, aby se mléko uvolňovalo z prsu. Elektrická odsávačka udělá veškerou dřinu za vás. Vy  pouze přidržujete měkký nástavec na prsu. Manuální odsávačka vyniká nízkou pořizovací cenou a hodí se na nepravidelné odsávání (například jednou týdně). Elektrickou odsávačku ocení ženy, které ji použijí několikrát denně po celou periodu kojení.

Nadbytek mléka a jeho skladování

Při soustavném nadbytku mléka (minimálně 300 ml denně) můžete využít možnost prodeje mléka do banky mateřského mléka. Máte-li nadbytek mléka pouze někdy, zamrazte jej a uschovejte na horší časy. Laktační krize vás může postihnout záhy a vy na ni budete připravená. Mléko zmrazte ihned po odsávání. Při pokojové teplotě vydrží pouhé dvě hodiny. Chcete-li jej použít ještě tentýž den, uložte jej do chladničky. V lednici vydrží 24 hodin. Zmrazené mléko nikdy neohřívejte v mikrovlnné troubě.

Ideální je před ohřátím mléko z mrazničky vyndat do lednice a po několika hodinách jej ohřát ve vodní lázni. Nespotřebované mléko vyhoďte.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Produktové katalogy Medela, Avent, Tommee Tippee; Mléčná banka, Ústav pro péči o matku a dítě