Domů » Miminko a batole » Kojení » Proč kojit

PROČ KOJIT

Mateřské mléko je nenahraditelnou výživou pro miminko. Víte, jaké jsou výhody kojení pro dítě a jak z kojení těžíte vy?

Výhody kojení pro miminko

Kojení snižuje pravděpodobnost syndromu náhlého úmrtí miminka v prvních měsících života. Mateřské mléko obsahuje důležité živiny a vitamíny, které chrání dítě před onemocněním, je součástí pitného režimu a výživy, která miminku doplňuje potřebné látky. Poskytuje ochranu proti infekčním chorobám, snižuje riziko výskytu civilizačních chorob, stejně jako eliminuje pravděpodobnost vzniku cukrovky. Dítě netrpí na záněty dýchacích cest a středouší. Klesá možnost výskytu zhoubných onemocnění. Lépe se vyvíjejí duševní schopnosti. V prvním roce života nebývají kojené děti v nemocnici, mají silnější kosti po celý život. Výlučné kojení alespoň čtyři měsíce snižuje pravděpodobnost výskytu alergií a astmatu.

Výhody kojení pro maminku

V prvních týdnech po porodu funguje jako antikoncepce (maximálně tři měsíce pouze při plném kojení). Pokud potomka neplánujete, poraďte se s lékařem o užívání vhodné antikoncepce pro kojící ženy. Dlouhodobé kojení, které je doplněno o vyváženou stravu bohatou na vitamíny, vás může ochránit v menopauze před osteoporózou. Stejně jako snižuje pravděpodobnost výskytu rakoviny prsů a vaječníků. Kojící ženy se lépe zotavují z porodu. Tělo se přirozeně navrátí do stavu před porodem a maminky mají méně komplikací než při nekojení. Prohlubuje citovou vazbu mezi matkou a dítětem.

Jak dlouho kojit?

Světová zdravotnická organizace doporučuje výlučné kojení do půl roku věku. Do mateřského mléka budete přidávat jednou denně kapku vitamínu D. Ten se podává od dvou týdnů do jednoho roku věku dítěte. Kojit můžete až do dvou let, případně déle.

Jak často kojit?

Kojte dítě v momentě, kdy má hlad. Pravidelnost mezi intervaly neexistuje. V minulosti se tradovalo, že dítě musí mít nastavený režim od narození, jíst každé tři hodiny a mezi jídlem spát. Pediatři v současnosti prosazují zcela odlišný trend, který respektuje potřeby dítěte. Je-li miminko hladové, nakrmte ho. I kdyby mělo jíst každé dvě hodiny nebo častěji. Důležité je kojit dítě pravidelně hlavně v letních měsících, kdy musí doplňovat tekutiny. Při častém kojení není potřeba podávat miminku čaj a ani vodu. Víte, kolik má vypít mléka?

Přehled složení mateřského a kravského mléka ve 100 ml tekutiny

Položka Mateřské mléko Kravské mléko
Energie 280 kJ 276 kJ
Celková bílkovina 0,9 – 1,2 g 3,3 g
Kasein 0,4 – 0,6 g 2,6 g
Alfa-laktalbumin 200 – 300 mg 120 mg
Beta-laktoglobin 320 mg
Laktoferin 100 – 300 mg
Lysozym 5 – 25 mg
sIgA 50 – 100 mg
IgA 10 mg 2 mg
IgG 1 mg 50 mg
IgM 2 mg 1 mg
Laktóza 6,8 g 4,7 g
Celkový tuk 3,5 g 3,5 g
Nasycené mastné kyseliny 47,1 % 67,4 %
Rozvětvené mastné kyseliny 15 % 5,2 %
Cholesterol 20 mg 13 mg
Pramen: Hudcová, P., Technika odstříkáváni mateřského mléka – praktická a hygienická hlediska, Brno, 2013

Bolí vás kojení? Podívejte se na techniky kojení a využijte pomůcky na kojení.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Doporučení pracovní skupiny dětské gastroenterologie a výživy ČPS pro výživu kojenců a batolat, Česko-slovenská pediatrie, 2014, ISSN 1805-4501; Nevoral, J., Paulová, M., Výživa kojenců, Státní zdravotní ústav, ISBN 978-80-7071-286-3; Hudcová, P., Technika odstříkáváni mateřského mléka – praktická a hygienická hlediska, Brno, 2013