Domů » Miminko a batole » Zdraví a nemoci u dětí (Strana 3)

Nejčastější onemocnění u dětí představuje nachlazení, rýma a kašel. Může je doprovázet i zvýšená teplota. Děti se nakazí při návštěvě školky nebo dětského kolektivu nejčastěji v zimních měsících. Nemoc se šíří kapénkovou nákazou. Inkubační doba je do pěti dní.

Febrilní křeče jsou ve většině případů vstupem do horečnatého onemocnění. Jde o záchvaty s horečkou vyskytující se u dětí mezi 6. měsícem a 5 rokem. Název vychází z latinského febris = horečka. Projevují se ve většině případů jako tonicko-klonické křeče a je třeba je odlišit od neuroinfekcí či epileptického záchvatu.

Původcem zánětu mozkových blan, meningitidy, jsou bakterie i viry. Postihuje obaly mozku a může se rozšířit na mozkovou tkáň. Od nákazy virem či bakterií se první příznaky projeví za týden, respektive do 14 dnů.

Kůže u dětí je jemná a náchylná na mechanické poškození. Nejohroženější skupinu představují novorozenci a kojenci, ale opruzeninami mohou trpět i děti v batolecím věku. Mezi nejvážnější projevy opruzenin patří onemocnění zvané intertrigo a dobře známá plenková dermatitida.

Snědlo vaše dítě tabletu do myčky, kapsli na praní, plato léků nebo vypilo značnou část aviváže? Tento nepříjemný scénář potká všechny rodiče neposedných a všetečných batolat. Základem je rychle reagovat a zachovat chladnou hlavu. Podívejte se, co dělat ve vypjatých situacích.