Domů » Miminko a batole » Opruzeniny – jak na ně?

OPRUZENINY -JAK NA NĚ?

Kůže u dětí je jemná a náchylná na mechanické poškození. Nejohroženější skupinu představují novorozenci a kojenci, ale opruzeninami mohou trpět i děti v batolecím věku. Mezi nejvážnější projevy opruzenin patří onemocnění zvané intertrigo a dobře známá plenková dermatitida.

Symptomy: U onemocnění intertrigo vznikají červené a mokvající plochy, které dítě pálí a bolí. Objevují se v tělních záhybech a mohou se vyskytnout kdekoli. Plenková dermatitida se projevuje jako nealergické, toxicko-kumulativní, zánětlivé onemocnění kůže vyskytující se pouze pod plenkou. Kůže je červená až rudá. Příčinou jsou rozmnožené bakterie z důvodu nedostatečné hygieny. Dermatitidu vyvolává amoniak vzniklý díky bakteriálnímu rozkladu močoviny v oblasti vystavených těsnému kontaktu s plenou.

Léčba: Při závažných projevech navštivte lékaře. Vhodně zvolená léčba dokáže eliminovat opruzeniny i dermatitidu do 48 hodin od jejího vzniku. Vyhýbejte se používání vlhčených ubrousků, zadeček otírejte žínkou namočenou ve vodě, dbejte na důkladnou hygienu a na osušení kůže před zabalením do plenky. Nejvhodnější je nechat kůži dýchat. Vyhněte se používání parfemované dětské kosmetiky, stejně jako kosmetiky s výtažkem z měsíčku lékařského nebo heřmánku. Mezi nejvhodnější krémy patří ty s panthenolem nebo vitamínem E. Látkové pleny při praní dvakrát vymáchejte.

Pramen: Kolářová, R., Wiedermannová, H., Desatero v péči o opruzeniny novorozenců a kojenců, Pediatr. pro Praxi 2010; 11(3): 196–198; Kolářová, R., Opruzeniny u dětí, jejich ošetřování a léčba, Prakt. lékáren. 2010; 6(3): 153–154