Domů » Miminko a batole » Meningitida u dětí

MENINGITIDA U DĚTÍ

Původcem zánětu mozkových blan, meningitidy, jsou bakterie i viry. Postihuje obaly mozku a může se rozšířit na mozkovou tkáň. Od nákazy virem či bakterií se první příznaky projeví za týden, respektive do 14 dnů.

Symptomy: Jsou obdobné běžnému onemocnění. Dítě má vysokou teplotu, je malátné, unavené, bolí jej v krku, trpí průjmem nebo zvracením a bolí jej hlava. Obtíže za několik dní ustupují, nicméně za čas se objeví znovu, nyní se již projevují jasné známky onemocnění. Mezi ně patří světloplachost, vysoká spavost a zvracení. Doprovází je horečka a silné bolesti hlavy.

Léčba: Při prvních projevech navštivte ihned lékaře. Léčba bývá dlouhá, následky zanechat může a nemusí. Záleží na formě onemocnění. V dětském věku se může objevit velmi závažné onemocnění zvané purulentní meningitida, které způsobují pouze bakterie. U dětí se projeví světloplachost, možné tuhnutí šíje, zvracení. Život ohrožující onemocnění se šíří z krevního řečiště do meningeálních obalů a mozkomíšního moku. Doprovází jej poruchy vědomí a křeče. Včasná diagnóza je základem. Lékař musí ihned nasadit antibiotickou léčbu.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Blechová, Z., Hnisavé meningitidy nejmladších věkových skupin, Neurol. pro praxi, 2006; 3: 131–133; Havránek, J. a kol., Purulentní meningitidy v dětském věku, Pediatr. pro Praxi 2009; 10(1): 20–24