Domů » Miminko a batole » Jak posílit imunitu u dětí?

JAK POSÍLIT IMUNITU U DĚTÍ?

Při narození jsou zažívací i dýchací trakt sterilní. Při průchodu novorozence porodními cestami se začínají osidlovat bakteriální flórou. Složení střevní mikroflóry určuje výživa kojence a novorozence. Víte, jak posílit imunitu u kojenců a batolat?

Imunitu posílíte kojením

Kojené děti mají střevní mikroflóru složenou z 90 % laktobacily a bifidobakteriemi. Fyziologická bakteriální mikroflóra tvoří zřetelnou obrannou bariéru obsazením potenciálních vazebných míst střevní výstelky. Při optimálním složení mikroflóry se spustí imunitní reakce vedoucí k produkci cytokinů. Ty navodí vznik aktivní snášenlivosti neškodných antigenů.

Mateřské mléko má aktivní imunoregulační vliv na vývoj slizniční a systémové imunity kojence. Posílit imunitu dítěte můžete již v prenatálním období. Zdravá a vyvážená strava bohatá na vitamíny a minerály ovlivňuje vývoj plodu.

Imunita u batolat

S dítětem se nebojte chodit často ven. Nenabalujte jej, pokud to není vyloženě potřeba. Zkuste jej otužovat, ale s mírou, aby nenastydlo. Imunitní systém u batolat se buduje postupně. Hlavní roli zde hraje složení stravy, která by měla být bohatá na vitamíny, minerály, proteiny. Podstatný je pobyt na čerstvém vzduchu, pohyb, pravidelný spánek a přísun batolecího mléka. Mléko obsahuje potřebná probiotika, prebiotika, vitamíny a minerály, které jsou pro rozvoj dítěte důležité. Dítě pije batolecí mléko alespoň do konce druhého roku věku, nejlépe do tří let.

Pramen: Vernerová, E., Slizniční imunita u dětí, možnosti imunomodulace a alergie, Pediatr. pro Praxi, 2008; 9(3): 164–168; Mocková, A., Ovlivnění vývoje imunity v prenatálním a perinatálním období, Pediatr. praxi 2014; 15(4): 197–200; Krejsek, J., Trénujte imunitu vašeho dítěte i po prvním roce, Nutriklub, 3/2017