Domů » Miminko a batole » Zdraví a nemoci u dětí (Strana 2)

Obtíže s vyprazdňováním se v kojeneckém věku mohou objevit při přechodu z mateřského mléka na umělou výživu, při zavádění příkrmů. V batolecím věku mohou být obtíže spojeny se začátkem používání toalety místo nočníku.

Vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje děti od 6 do 24 měsíců. Původcem jsou DNA viry z čeledi lidských herpesvirů (HHV-6 a méně HHV-7). Přenáší se kapénkově, inkubační doba je 5 – 12 dní. Po nákaze virus v organismu přetrvává a tělo má vytvořeny protilátky.

Vysoce infekční chorobou onemocní děti, ale může se přenést také na dospělého, u nějž bývá průběh těžší. Nemoc způsobují viry ze skupiny Enterovirus 71 (EV71), Coxsackieviry skupiny A a B.

Jedno z nejožehavějších témat zdravotnictví. Proč je tolik diskutováno a je pro děti očkování spíše dobré nebo jim uškodí? Jsou lékaři proti očkování nebo jej podporují? Pojďme se podívat bez nadsázky na to, zda dítě nechat očkovat či nikoli.

Původcem oparu jsou viry, a proto jsou opary vysoce nakažlivé. Opar u novorozence způsobuje herpetický virus. Onemocní-li těhotné ženy virem herpes simplex 1 a 2 (HSV 1, 2), varicella-zoster (VZV) nebo cytomegalovirem, (CMV) může se infekce přenést také na novorozence.