Domů » Miminko a batole » Opar u novorozence – herpetické viry

OPAR U NOVOROZENCE – HERPETICKÉ VIRY

Původcem oparu jsou viry, a proto jsou opary vysoce nakažlivé. Opar u novorozence způsobuje herpetický virus. Onemocní-li těhotné ženy virem herpes simplex 1 a 2 (HSV 1, 2), varicella-zoster (VZV) nebo cytomegalovirem, (CMV) může se infekce přenést také na novorozence.

Symptomy: Zdrojem infekce pro novorozence je vždy gravidní žena. V případě nediagnostikovaného herpes viru u matky dojde k přenosu na dítě při vaginálním porodu. Vstupní bránou jsou oči, kůže, pupečník a vir napadá i dýchací cesty. Novorozenec se může nakazit také bezprostředně po porodu, přijde-li do kontaktu s nemocnou osobou. U narozených dětí se objevují puchýřky na kůži a svědění očí. V případě napadení centrální nervové soustavy jsou symptomy podobné encefalitidě.

Léčba: U novorozenců bez postižení centrální nervové soustavy (CNS) trvá léčba 14 dní, u dětí s postižením CNS tři týdny a déle. Postup vždy určí ošetřující lékař. Dítě je po čas léčby hospitalizováno v nemocnici.

Pramen: Bartošová, D., Prevence a terapie herpesvirových infekcí u novorozenců, Pediatr. pro Praxi 2010; 11(2): 129–131; Boštíková, V. a kol., Herpetické infekce s důrazem na jejich projevy u dětí; Pediatr. praxi 2013; 14(1): 8–12

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak zvládnout první nemoc miminka?