Domů » Miminko a batole » Kojení » Jak kojit po císařském řezu?

JAK KOJIT PO CÍSAŘSKÉM ŘEZU

Císařský řez není překážkou v kojení. Máte problém s nástupem laktace? Po výkonu se tvorba mléka spustí přibližně do pěti dní. V tuto dobu budete ještě v porodnici a veškeré potíže s kojením a nástupem laktace konzultujte přímo se zdravotními sestřičkami. Přečtěte si, jak se rozkojit po císařském řezu.

Přiložení novorozence k prsu

Porodní asistentka přiloží miminko po spontánním porodu k prsu matky již na sále. Po porodu císařským řezem v celkové anestezii přiloží novorozence až v momentě, kdy se maminka probere z narkózy. V případě neuroaxiální anestezie je možné položit novorozence na hruď matky již na operačním sále. Nejdůležitější je ukončit nastavenou separaci matky a novorozence co nejdříve po výkonu. Rooming-in by měl nastat nejdéle 24 hodin po porodu, pokud to zdravotní stav matky a dítěte dovolí.

Začátek kojení

Novorozence první den přinášejí sestry na pravidelné kojení, ale maminka nemusí být na kojení připravena. Projevuje se bolest, únava, vyčerpání. Toto bývá zpočátku překážkou pro rozvoj laktace. Nepříznivý vliv na tvorbu mléka má oddělení matky od dítěte.

Polohy při kojení

Po císařském řezu musí žena dodržovat klidový režim, nezatěžovat břišní svaly, a proto volí takové polohy při kojení, které respektují klid na lůžku. Mezi nejvhodnější patří poloha vleže na zádech, případně boční poloha, kdy se miminko neopírá o jizvu. Před kojením jizvu pečlivě zakryjte, aby se nepoškodila a nezačala krvácet. Podívejte se na to, jak kojit a jaké jsou vhodné polohy po porodu císařským řezem.

Co dělat, když není možné dítě kojit kvůli jeho špatnému zdravotnímu stavu?

Nemůžete-li po porodu dítě z důvodu jeho špatného zdravotního stavu nakrmit, prsy stimulujte co nejdříve to půjde. Nejvhodnější a nejúčinnější stimulaci nabízejí odsávačky mateřského mléka. Ty napodobují sání dítěte a až zdravotní stav miminka dovolí, nakojíte ho.

Pramen: Maříková, M., Informovanost žen po císařském řezu, České Budějovice, 2012; Nováková, H., Ošetřovatelská péče o pacientku po císařském řezu, Praha, 2008