Domů » Miminko a batole » Kojení » Laktační poradkyně radí: Jak na kojení po císařském řezu

JAK NA KOJENÍ PO CÍSAŘSKÉM ŘEZU

Všechny dobře víme, že kojení je pro miminko nejlepší a nejpřirozenější způsob přijímání potravy. A ani tehdy, kdy miminko přijde na svět císařským řezem, se kojení nemusíte vzdát. Má však svá specifika. Na podrobnosti jsme se zeptali laktační poradkyně a porodní asistentky Simony Lazzari.

Lze kojit po císařském řezu?

Jak už jsme si řekli, kojení po císařském řezu je samozřejmě možné. Připravte se však na to, že laktace může přijít později. Je to dáno jednak účinky anestetik, ale také hormony.  „Snažte se přikládat miminko k prsu co nejčastěji, aby se laktace nastartovala. Pokud si nejste jisté, doporučuji zkontaktovat vaši laktační poradkyni. Někdy je osobní konzultace to nejlepší.“

V jaké poloze kojit po císařském řezu?

„Mezi nevhodnější patří fotbalová – boční pozice, kdy dítě směřuje nožičkami pod podpaží maminky, nebo poloha v polosedu s pokrčenýma nohama a klín vypodložit polštářem, případně vleže.

Lze se na kojení před císařským řezem nějak připravit, aby to pak šlo snadněji?

 

  • Začněte kojit co nejdříve to půjde. Pokud máte částečnou anestézii, budete schopna přiložit miminko k prsu ihned po porodu. Pokud by se císařský řez prováděl v celkové anestézii, zotavení chvíli potrvá a nebudete moci začít s kojením ihned. Doporučuji zažádat o bonding, tedy přiložení dítěte na nahé tělo.
  • Po císařském řezu se snažte kojit co nejčastěji, alespoň každé tři hodiny, střídat prsa a dopřát miminku čas. Pomůže to rychlejšímu nástupu laktace a tvorbě mateřského mléka.
  • Nebojte se, i když budete mít prášky proti bolesti, první den jde o pár kapek kolostra a stimulace je nutná.
  • Vaše mateřské mléko je stále to nejlepší, co můžete svému miminku dát.

 

Článek vznikl ve spolupráci s laktační poradkyní, porodní asistentkou, dětskou sestrou a dulou Simonou Lazzari.

Simona se dále věnuje předporodním kurzům, lekcím plavání s miminky a cvičení pro děti v předškolním věku.

Jak sama říká – „Má práce je můj koníček, stálá motivace a zároveň obrovská satisfakce. Mám to životní štěstí, že se mi podařilo skloubit to co mám ráda s tím co je důležité, velmi potřebné a žádané.“

DULA PODOLÍ